Přípravna cytostatik neboli látek, které se používají při léčbě nádorů, nový rentgen a monitory pro jednotku ARO. To jsou všechno velice drahé položky, na něž boleslavská nemocnice jen těžko hledá v rozpočtu peníze. Teď se zdejšímu vedení nemocnice ulevilo, neboť jim na ně rada Středočeského kraje schválila příspěvek ve výši dvacet šest milionu korun.

Robin Povšík, náměstek hejtmanky, vysvětluje, proč se kraj rozhodl přispět právě na tato zařízení. „Přístroje byly vybrány, protože jejich životnost končí  a pro provoz nemocnice jsou zásadní. Nemocnice negeneruje tolik peněz, aby je mohla kupovat z vlastních zdrojů."

O penězích na novou techniku se nerozhodlo ze dne na den. Vedení nemocnice o ně stálo delší dobu, což Deníku potvrdil i nový ředitel Klaudiánovy nemocnice Luděk Kramář. „O dotaci na novou přípravnu cytostatik jsme žádali již před několika měsíci, stav té současné je dlouhodobě nevyhovující a velmi často jen těžko dostojíme podmínkám, které stanoví zákon," uvedl.

Pokud by nedošlo například 
k nákupu nové přípravny, museli by pacienti jezdit do jiných nemocnic. „Nároky na onkologické oddělení, kde ročně vyšetří kolem šesti set tisíc pacientů, se zvyšují. Loni jsme provedli asi dvanáct set chemoterapií," doplnil k pořízení nové přípravny cytostatik Kramář.

Další peníze z kraje?

V současné době je dokončován nový pavilón interny, který včetně nového vybavení bude stát kraj obrovskou částku, asi pět set milionů korun. Je také opředen aférou s výběrovými řízeními z doby vlády Davida Ratha.

Tím ale investice kraje do boleslavské nemocnice zdaleka nekončí. „Je plánována rekonstrukce porodnice, nyní se připravuje projekt. V tomto případě lze budoucí náklady na porodnici odhadovat na sto padesát milionů korun,"dodal k tomu náměstek Povšík. Ve výběrovém řízení je nyní výstavba ubytovací, stravovací a parkovací části v Palackého ulici.

Tady podle současných předpokladů přesáhnou náklady na jejich vybudování tři sta miliónů korun.
Ředitel Luděk Kramář tvrdí, že pacienti se změn a novinek, které se v nemocnici budou budovat a instalovat, bát nemusí. „Veškeré práce budou probíhat tak, aby naši pacienti nic nepoznali. Rozhodně se jich to nedotkne medicínsky," dodal Kramář.

Na nové přípravně by se mělo, podle Kramáře, začít pracovat v říjnu, a pokud vše půjde hladce, do provozu by měla být uvedena na přelomu roku.

Peníze na nové přístroje jsou věc jedna, kauza Rath však stále kolem nemocnice krouží a na povrch začívají vyplouvat konkrétní jména, která mají něco společného právě s Davidem Rathem a Boleslavskou nemocnicí.

Rath vyplatil pět milionů korun utajovaným poradcům

Vazebně stíhaný poslanec a bývalý středočeský hejtman David Rath vyplatil svým externím poradcům z krajské pokladny přibližně 5,36 milionu korun. Na výplatní listině byli tři lidé, které Rath zároveň nasadil do středočeských nemocnic, jejichž zakázky se svými spolupracovníky podle policejních odposlechů manipulovali tak, aby z nich mohli dostávat milionové úplatky. Píší o tom dnešní Hospodářské noviny.

Podle oficiálních dokumentů byl Rath nejštědřejší k mluvčímu středočeských nemocnic Patrikovi Tomšů, kterého si najal jako experta na kulturu a sport. Tomšů dostal v rámci poradenské smlouvy 1,355 milionu Kč.

Dalšími poradci byli advokáti Jan Mach a Aleš Buriánek. Mach obdržel jako poradce pro zdravotnictví a právo 1,25 milionu Kč, Buriánek za stejné služby 1,3 milionu korun. Oba právníci zároveň seděli v představenstvech nemocnic akciovek v Kolíně, Mladé Boleslavi, Kladně, Příbrami a Benešově.

Přes půl milionu inkasovali za poradenství bývalý mluvčí ČSSD Ondřej Macura a bývalý Rathův náměstek na ministerstvu zdravotnictví Radovan Suchánek. Poradce pro oblast životního prostředí Vladimír Valenta obdržel 201.000 Kč.

Nová hejtmanka Zuzana Moravčíková (ČSSD) krátce po nástupu do funkce všechny poradenské smlouvy zrušila. Podle ní nebyly služby poradců vůbec potřeba.