Svou účast ve stávce už potvrdila Základní škola Dr. E. Beneše, Mladá Boleslav. Ředitelka Brigita Šulcová na v pondělí 20. listopadu webu školy informovala, že velká část zaměstnanců školy se rozhodla připojit k jednodenní stávce. „Škola zajistí provoz pro žáky 1. stupně dle rozvrhu. V den stávky není v provozu jídelna ani školní družina. Po skončení výuky odchází žáci domů. Na 2. stupni je v pondělí 27. 11. 2023 přerušen provoz z organizačních důvodů,“ informovala.

Že se připojí ke stávce, již potvrdila i 5. ZŠ Mladá Boleslav či ZŠ Luštěnice. Stávkovat se chystají také na Masarykovy ZŠ a MŠ Brodce. „Znamená to, že všechny součásti školy (ZŠ, MŠ, školní družina a školní jídelna)  budou celý den zcela uzavřeny, pokud se na politických jednáních nepodaří najít řešení takové, které by stávku zažehnalo,“ napsali ve společném vyjádření zaměstnanci školy.

| Video: Youtube

Podobná situace nastane také na ZŠ a MŠ Březno, jejíž zaměstnanci avizovali, že v den stávky nebude zajištěn provoz MŠ, ZŠ, jídelny ani družiny. Uzavřena zůstane i ZŠ a MŠ Sojovice.

Stávku plánuje podpořit i ZŠ a MŠ Krnsko. „Uvědomujeme si, že mnohým z vás komplikujeme tento pracovní den, ale věřte, že to děláme pro budoucnost vzdělávání vašich/našich dětí,“ píše v otevřeném dopise rodičům ředitelka školy Jana Šímová.

Připojení se ke stávce avizuje i ZŠ Dobrovice s tím, že uzavřené zůstane 27. listopadu celé školské zařízení. „Dobře rozumíme současné ekonomické situaci, ale myslíme si, že šetřit na vzdělávání dětí je krátkozraké. Proto požadavky stávky považujeme za legitimní,“ uvádí zaměstnanci školy.

Největší stávka?

Pedagogové již dopředu avizovali, že hlavním důvodem stávky jsou plánované škrty. Nejde primárně o jejich platy, ale podle návrhu rozpočtu na rok 2024 chybí peníze na téměř sedmnáct tisíc pracovních míst nepedagogických pracovníků. To, ale i další důvody podle nich povede k rapidnímu zhoršení kvality výuky. Plánovaná stávka může patřit k největším protestům za posledních dvacet let. Během uplynulých dvou dekád učitelé protestovali proti nedostatku peněz v oblasti čtyřikrát, v letech 2003, 2007, 2008 a 2019.