Boleslavsko patří k největším volebním lokalitám v kraji, ovšem z téměř pětadevadesáti tisíc lidí, kteří tu mohou volit, se svého práva rozhodlo využít necelých 17 tisíc. Volební účast na okrese tak byla 17,75 procenta.

Nízká účast u eurovoleb nikterak nepřekvapila, jak Boleslavský deník v minulém týdnu informoval, i podle předběžných průzkumů se lidé k volbám do evropského parlamentu příliš nechystali.

Přesto se některá překvapení konala. Například pokud by europoslance vybírali Boleslaváci, zástupci Křesťansko-demokratické unie by se do Bruselu nepodívali.

Oproti republikovému průměru, kdy KDU-ČSL získala bezmála deset procent, Na Mladoboleslavsku to bylo pouze 3,4 procenta.

Víc než křesťanští demokraté měli na okrese i Piráti (4,66 procenta) a Zelení (3,8 procenta).

Naopak desetiprocentní hranici tu zdolala ODS, a Boleslavsko tak potvrdilo pověst modré bašty.

Kromě nich by se do evropského parlamentu dostala už jen Strana svobodných občanů.

Perličkou je fakt, že „Strana rovných příležitostí" získala na Mladoboleslavsku jeden jediný hlas.

Ve městě automobilů byla účast ještě nižší než v okrese celkově, volit šlo pouhých 16,9 procenta. Ovšem to není zdaleka nejméně z měst na Boleslavsku, nejméně lidí – pouhých 14,89 procenta – přišlo volit v Dolním Bousově, zoufalá byla i účast v Bělé (14,96).

Naopak nad republikový průměr se vyšvihl a Bakov a Dobrovice, byť jen o dvě desetinky procenta. A jako nejdisciplinovanější se ukázali voliči v Kosmonosech, kterých přišlo k volbám téměř dvacet procent.