Projekt Jak chutná Boleslavsko, v jehož rámci posílali občané staré regionální recepty, včeravyvrcholil vyhlášením výsledků.
Do této regionální soutěže nakonec přišlo 32 receptů.
Odborná porota posoudila šest vybraných receptů ve finále a stanovila jako vítěze recept na dobrovické řepánky. Na druhém místě skončil recept Jizerský kapr na smetaně a na třetím recept na polévku Hladká Ančka. Tato polévka získala také novinářskou cenu.
Při vyhodnocení projektu v restauraci Rozvoj nechyběli jeho iniciátoři poslanec Jan Smutný a Tomio Okamura (viceprezident Asociace českých cestovních kanceláří a agentur), dále historik Karel Herčík, primátor Raduan Nwelati i zástupci restaurací a další partneři projektu.
Projekt Jak chutná Boleslavsko probíhal pod záštitou primátora Mladé Boleslavi. Má podpořit cestovní ruch a zvýšit návštěvnost turistů v Mladé Boleslavi a okolí. Zájemci mohli posílat staré recepty na regionální speciality s příslušným příběhem k jejich původu. Nejlepší místní speciality, objevené díky této soutěži, by se měly objevit i v nabídce místních restaurací a stát se tak velkým lákadlem pro potenciální návštěvníky Mladé Boleslavi a okolí.
„Jsem velmi mile překvapen, že se zde sešlo 32 receptů. Jsem také velmi rád, že se staročeská bramboračka dostala do finále, protože je to jedna z polévek, které mám osobně velice rád,” řekl primátor Raduan Nwelati a vyjádřil naději, že místní restaurace aktivně zareagují a zařadí tyto speciality do svých jídelníčků.
Poslanec Smutný poděkoval všem partnerům projektu i soutěžícím za jejich recepty. Připomenul také, že vůbec první prezentace tří vybraných receptů z této soutěže byla v rámci Svatováclavské jízdy historických vozidel. Tomio Okamura uvedl, že po úspěšných akcích Jak chutná Praha a Jak šmakuje Moravskoslezsko je toto třetí podobný projekt v České republice.
Všichni přítomní se shodli na tom, že by projekt měl pomoci přilákat turisty na tyto speciality, které určitě ocení i mlsné jazyky. Na dnešní akci mohli porotci ochutnat posoudit šestici finálových jídel, kde kromě třech oceněných byly i vinné klobásy, česká bramboračka a buchty Vojačky. Jako zajímavost mohli ochutnat dezert Michalovická Putna.
Recepty:
Dobrovické řepánky? Příjemně vláčné sladké potěšení, kterému neodoláte…
Řepánky jsou tradiční pochutinou z cukrové řepy, jejichž výroba je typická pro oblast, kde se řepa pěstuje. Takovou oblastí je Polabí a zvláště město Dobrovice, které je kolébkou řepařství a cukrovarnického průmyslu. Na tradici těchto regionálních buchet s řepou a mákem jsem navázala ve spolupráci s Dobrovickými muzei.
Cesta za tradičními řepánky, jak si je pamatovali starousedlíci, však nebyla jednoduchá. Přesný recept byl v Dobrovici téměř zapomenut. Oslovila jsem tedy několik starších místních obyvatel, povětšinou baráčníků a podle jejich vzpomínek a rad zkoušela výrobu Dobrovických řepánků tak dlouho, až se zrodil řepánek, který chutí i tvarem připomínal to, co si lidé pamatovali z dětství.
Dobrovické řepánky se dostaly i mezi tradiční regionální pokrmy představované v populárním pořadu Ceské televize Toulavá kamera ochutnává Cesko.
Nyní si na těchto řepáncích mohou pochutnat nejen místní obyvatelé, ale i návštěvníci cukrárny na náměstí a po předchozí objednávce i návštěvníci Dobrovických muzeí, jejichž prohlídka Muzea cukrovarnictví, lihovarnictví, řepařství a města Dobrovice může být pak ještě sladší. Vynikající a slaďounké řepánky se budou podávat i na Cukrových slavnostech konaných 1. října 2011 v Dobrovických muzeích.
Ingredience:
Těsto (zhruba na 30-40 ks řepánků):
800 g polohrubé mouky, 160 g cukru krupice, 200 g másla, 3 ks vejce, I mléka, 1 kostka droždí, sůl a 1 střední bulva řepy
Postup:
Mouku prosejeme do mísy a přidáme cukr a sůl. Promícháme a do důlku rozdrobíme droždí a zalijeme vlažným mlékem. Když droždí vze jde, přidáme rozpuštěné máslo a vejce a propracujeme vařečkou těsto. Těsto hněteme tak, aby se do něj dostal vzduch a to tak dlouho, dokud se nelepí na mísu. Potom těsto lehce poprášíme moukou, přikryjeme utěrkou a dáme na teplé místo vykynout asi 1 hodinu.
Potom těsto vyklopíme na vál, ukrajujeme dílky, které prsty rozmačkáme a plníme nádivkou (níže). Zabalíme a vytvarujeme bochánek. Pečeme ve vyhřáté troubě dozlatova a po vytažení ihned potíráme rozpuštěným máslem.
Náplň:
Bulvu cukrové řepy omyjeme, oloupeme, uvaříme bulvu v celku, nastrouháme. Mák umeleme, povaříme s mlékem. Osmaženou řepu a povařený mák smícháme.
Libuše Krejbichová, Dobrovice
Výborný kapr z Jizery nejen na Vánoce
Na Jizerského kapra na smetaně nejprve porota nebyla příliš natěšená, nakonec a vybojoval skvělé druhé místo.
Mnozí byli překvapení, jak zajímavě dobře se dá kapr také připravit. Zapomeňte na vánoční smažení…
Ingredience
6 - 8 porcí kapra zbavených páteřní kosti
3 velké cibuje
2 menší žluté papriky
4 střední rajčata
5 stroužků česneku
1/4 l smetany na vaření
bílý pepř, sůl
Postup
Kapra osolíme, opepříme (trochu více) a necháme odležet 2 hodiny.
Porce kapra po obou stranách prudce opečeme (cca 1 minutu) a odložíme na talíř. Cibuli nakrájíme na tenká kolečka a na výpeku zesklovatíme.
Do zapékacího pekáčku poklademe 1/2 opečené cibule. Pod každou porci kapra dáme na jedku cibuli 2 kolečka papriky, 2 kolečka rajčat a plátky česneku.
Vše mírně podlijeme výpekem a trochou vody, přiklopíme a 20 minut zapékáme na mírném ohni. Poté zalijeme smetanou a zapékáme tak, aby smetana mírně zhoustla. Podáváme s vařenými opečenými, na plátky nakrájenými brambory.
Vojtěch Brož, M. Boleslav
Polévka Hladká Ančka
Polévka Hladká Ančka může leckomu připomínat kyselo či kulajdu, ale není tomu tak, jde o starý boleslavský recept, který si jistě najde spoustu příznivců. Autorka recept našla vepsaný po předcích nad plotnou, kde léta visel.
Ingredience
1,5l vody
30dkg brambor
3 bobkové listy
3 kuličky pepře
2 kuličky nového
koření
sůl
4 vajíčka
0,25l smetany
hladká mouka
ocet (přidat do talíře, kdo to tak má rád )
Postup:
V osolené vodě vaříme na kostičky nakrájené brambory a koření… Natvrdo uvařená vajíčka nakrájíme, přidáme do vařící polévky. Nakonec rezkvedláme hladkou mouku ve smetaně a polévku zahustíme.
Lucie Jonášová