„Jednotlivé územní odbory HZS Středočeského kraje pojímají oslavy svatého Floriána různými způsoby. Nejčastěji jde o dny otevřených dveří na hasičských stanicích, kdy dávají veřejnosti nahlédnout do míst, která jsou běžně nedostupná. Prohlídky se týkají nejen zázemí vlastní stanice, ale malí i velcí návštěvníci mají možnost okouknout výjezdovou techniku a vybavení zásahových vozů,“ píše se v pozvánce na na webu Středočeských hasičů mimo jiné s dodatkem, že největší zájem je vždy o dynamické ukázky, ve kterých hasiči divákům předvádějí svoji každodenní práci.

Pošlete vzkaz hasičům. Poděkujte jim díky Deníku.
Poděkujte hasičům za jejich velmi záslužnou práci, napište nám do redakce

Na Boleslavsku budou zájemci moci navštívit v pátek 5. května stanice v Bělé pod Bezdězem, Benátkách nad Jizerou a Mnichově Hradišti. Centrální hasičská stanice v Mladé Boleslavi se pak otevře v sobotu 6. května. V ten samý den pak bude přístupná i Hasičská stanice Stará Boleslav, která spadá pod Územní odbor Mladá Boleslav. Tam se mohou zájemci mimo jiné těšit i na ukázky zásahů například u dopravní nehody či požáru výškové budovy.

Dny otevřených dveří na hasičských stanicích v regionu
CHS Mladá Boleslav: 6. května, 10.00 - 13.00
HS Bělá pod Bezdězem 5. května, 9.00 - 13.00
HS Benátky nad Jizerou 5. května, 9.00 - 13.00
HS Mnichovo Hradiště 5. května, 9.00 - 13.00
HS Stará Boleslav 6. května, 10.00 - 14.00

Kompletní přehled stanic, které ve Středočeském kraji pořádají dny otevřených dveří, naleznete zde.

Svatý Florián
Jehož svátek připadá na 4. května, je patronem profesí souvisejících s ohněm. Kromě hasičů tedy i hutníků, kominíků, hrnčířů nebo pekařů. V ikonografii je představován obvykle v oblečení římského důstojníka s nádobou na hašení, případně přímo hasící požár.