SPgŠ a SOŠS Mladá Boleslav zapojení se do stávky avizovala již 14. listopadu na svém Facebooku. „Probrali jsme všechny aspekty: návrh snížení PHmax (rušení dělených hodin, likvidace odborných výcviků a praxí, rušení předmětů…), zoufalé platy nepedagogů či rušení jejich míst (kdo tu práci proboha bude dělat?), další dramatické snížení peněz na učebnice a pomůcky, drastická degradace FKSP (…) a další kroky, které vedou k dramatickému dopadu na vzdělávání. Následně jsme v tajné volbě rozhodovali o stávce, která má proběhnout 27. listopadu. Ze 62 zaměstnanců jsou proti stávce pouze 4,“ napsali zaměstnanci školy.

Také Střední průmyslová škola Mladá Boleslav jde do stávky. Její ředitel Václav Bohata pro studenty vyhlásil na pondělí ředitelské volno. „Stávky se zúčastní pedagogičtí i nepedagogičtí pracovníci školy. V uvedený den tedy nelze pro žáky školy zajistit výuku a stravování,“ uvedl ve vyjádření na webu školy.

Stejně postupují také na Gymnáziu Mladá Boleslav. „Z důvodu stávky škola nemůže zajistit provoz ani výuku. Proto je 27. listopadu vyhlášeno ředitelské volno z organizačních a provozních důvodů,“ napsala na webu školy ředitelka Jana Pospíšilová.

| Video: Youtube

Zaměstnanci gymnázia rovněž vydali prohlášení, ve kterém vysvětlují své důvody. „Nepovažujeme za správné, aby se snižovalo množství peněz do školského resortu. Vzhledem k tomu, že prioritou současné vlády je školství, nám tento krok připadá v rozporu s programovým prohlášením vlády. Také si vážíme práce nepedagogických pracovníků, kteří na škrty doplatí nejvíc – nebude dostatek prostředků na jejich financování,“ píší mimo jiné. 

Stávkovat se chystá i Střední zdravotnická škola a Vyšší odborná škola zdravotnická Mladá Boleslav. Také zde přistoupili k ředitelskému volnu pro studenty. „Školní jídelna funguje bez omezení, objednaný oběd je nutno odhlásit v aplikaci Strava,“ upozornila na webu ředitelka Lucie Laurýnová.

Den stávky na učilišti

Ředitelské volno vyhlásilo z důvodu stávky také Střední odborné učiliště Hubálov. „Teoretická výuka ve škole ani odborný výcvik v dílnách učiliště se v tento den neuskuteční. Žáci, kteří v tento den vykonávají praktické vyučování na základě uzavřené individuální smlouvy na pracovištích firem, mohou odborný výcvik konat v plném rozsahu. Na základě individuální domluvy s učitelem autoškoly se uskuteční jízdy výcvikovými vozidly," píše se na webu školy s upozorněním, že Domov mládeže bude uzavřen v neděli 26. listopadu, v pondělí 27. listopadu od 17 hodin  budou moci být žáci opět ubytováni na domově mládeže. „Školní jídelna je v pondělí po celý den uzavřena, svoji činnost opět zahájí výdejem snídaně v úterý," uvádí web SOU Hubálov.

Naproti tomu na Gymnáziu Mnichovo Hradiště se bude v pondělí učit. „Pedagogové gymnázia se stávky učitelů vyhlášené Českomoravskou konfederací odborových svazů na 27. listopadu oficiálně účastnit nebudou, ale budou ji plně podporovat. Výuka bude probíhat standardně podle rozvrhu jednotlivých tříd,“ stojí v upozornění na webu školy, kde jsou rovněž rozepsané důvody stávky.

K těm zaměstnanci školy píší, že ačkoliv chápou, že ekonomická situace celé České republiky v současnosti není dobrá a šetřit jsou nuceni všichni, navrhovaná opatření podle nich zasahují do budoucnosti mladé generace. „Vnímáme potřebu vzdělávat vaše děti pro společnost, ve které pouhá naučená data nebudou stačit, chceme je rozvíjet v plnohodnotné osobnosti, včetně jejich postojů, schopností komunikovat, orientovat se v informacích a cíleně řídit svůj rozvoj,“ píše se na webu gymnázia.

Největší stávka?

Pedagogové již dopředu avizovali, že hlavním důvodem stávky jsou plánované škrty. Nejde primárně o jejich platy, ale podle návrhu rozpočtu na rok 2024 chybí peníze na téměř sedmnáct tisíc pracovních míst nepedagogických pracovníků. To, ale i další důvody podle nich povede k rapidnímu zhoršení kvality výuky. Plánovaná stávka může patřit k největším protestům za posledních dvacet let. Během uplynulých dvou dekád učitelé protestovali proti nedostatku peněz v oblasti čtyřikrát, v letech 2003, 2007, 2008 a 2019.