Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Boleslavsko se dnes loučí s Josefem Donátem

Mladá Boleslav - Ve čtvrtek minulý týden zemřel Josef Donát.

9.6.2015
SDÍLEJ:

Josef Donát, novinářFoto: Foto: Deník/Jiří Macek

Významná regionální osobnost, kulturní pracovník a novinář. Josef Donát byl rovněž prvním šéfredaktorem Boleslavského deníku a téměř do posledních chvil svého života do Deníku přispíval.

Narodil se roku 1932 ve Zdětíně a už od mládí byl fascinován kulturou a vším okolo ní, toužil se ale stát typografem. Na přání rodičů se učil modelářem a vystudoval boleslavskou průmyslovou školu. Ve svých šestnácti letech napsal první článek pro libereckou redakci Mladé fronty a žurnalistika zasekla drápek do jeho srdce.

Stal se prvním pracovníkem a o něco později i ředitelem Osvětového domu v Mladé Boleslavi. Vydával zde řadu zpravodajů a brožur, později i časopis Život mladoboleslavské kultury a přispíval do všech možných periodik v regionu.

V době nastupující normalizace byl ovšem pro své názory a postoje nepohodlný, nejprve byl zakázán Život mladoboleslavské kultury a o něco později se stal Josef Donát jedním z prvních lidí na okrese, kteří přišli z politických důvodů o práci.

Následoval zákaz publikování, označení vůdce pravicové kontrarevoluce a další štací byla práce v uhelných skladech, kde skončil jako údržbář. Po letech sehnal v roce 1986 práci v JZD Plazy.

V roce 1989 samozřejmě působil v mladoboleslavském Občanském fóru a účastnil se revolučního sametového kvasu a událostí kolem.

Sepsal koncepci okresních novin a přihlásil se do konkurzu na šéfredaktora Mladoboleslavska. Konkurz vyhrála začala se psát šťastnější kapitola jeho života. Z Mladoboleslavska se roku 1993 stal Boleslavský deník a z Josefa Donáta první šéfredaktor.

V roce 1997 pan Josef navíc obnovil tradiční místní novinový titul, když založil radniční zpravodaj Boleslavan, který vychází dodnes.

Je autorem publikací z historie zdejšího fotbalu, hokeje a házené, napsal knihu 100 let mladoboleslavského fotbalu (2002) a knihu Boleslav po sametu (2009). Napsal i knihu vzpomínek Dokud si něco pamatuju.

Vzpomínky kolegů a přátel

Vlasta Měchurová, bývalá kolegyně

Pepu Donáta jsem znala mnoho let. Pracovala jsem v oboru kultury, a tak jsme se znali z vernisáží výstav a z koncertů. Také jsme se potkávali při řešení problémů komunální politiky po revoluci v roce 1989, v níž jsme byli oba poměrně aktivní. V tomto období jsem také začala pracovat v nově vzniklé redakci Boleslavského deníku, kde byl Pepa šéfredaktorem. Pro každého z nás to tehdy byla úplně nová a neznámá práce, a Pepa nám byl nejen výborným šéfem, ale také obětavým a trpělivým přítelem. Když odešel do důchodu, stále jsme spolu zůstali v kontaktu. Vždyť on bez toho psaní snad ani nemohl být. A tak se v novinách stále objevovaly například jeho názory na sportovní utkání, nebo vzpomínky na novodobou historii Mladé Boleslavi a události veřejného dění kolem nás. Pokud jsem ve své práci potřebovala poradit právě v oblasti kultury, sportu a veřejného života, mohla jsem se na něho kdykoliv s důvěrou obrátit. Vždy rád pomohl. Dík, Pepo, za všechno a na povídání s tebou budu vždycky moc ráda vzpomínat.

Karel Herčík, historik a přítel

S Pepíkem Donátem jsem se seznámil v roce 1961, kdy jsem přišel z vojny a nastoupil jsem právě do místního archivu. On byl tehdy ředitelem mladoboleslavského Osvětového domu. Záhy jsme začali vydávat měsíčník Život mladoboleslavské kultury, jehož byl Josef hlavní editor. V roce 1969 nám ale tento časopis ONV a KSČ zakázalo. Za normalizace jsme měli osudy velmi podobné, Josef na tom byl ale ještě o něco hůř než já stal se pracovníkem uhelných skladů. Odtud pak přešel asi tři roky před devětaosmdesátým rokem do JZD Plazy, kde se stal technikem. Všude byl ale velice aktivní a například i v těch Plazích, v zemědělském družstvu, vydával zpravodaj. Vždycky se také věnoval tělovýchově a často vystupoval na zápasech jako výborný a zasvěcený sportovní komentátor. Protože jsme byli oba dva velcí přátelé sportu, jezdili jsme s fotbalisty nejprve na motorkách, později potom už i v autech, po zápasech v širokém okolí. Představte si Herčíka a Donáta, dohromady 250 kilo, na Jawě ČZ 175. Byli jsme dvojička k zapamatování. Bohužel poslední dva roky už Pepík nemohl na ten fotbal a hokej chodit. Nesloužily mu nohy. Spolupracovali jsme spolu také potom, co se stal šéfredaktorem Záře Mladoboleslavska, a potom, co jsem já začal pracovat na radnici. A spolupráce pokračovala ještě dlouho potom. Jeho zásluhou například vyšla moje kniha Čtení o Mladé Boleslavi. Josef mi kdysi jen tak mimochodem řekl: „Píšeš do novin i do Boleslavanu spoustu článků. Z toho by přece byla moc pěkná kniha." Byl to nesmírně nadaný a pilný kluk, a to mu vydrželo až do samotného konce. Mám na něj jenom ty nejlepší vzpomínky a dnes se s ním samozřejmě půjdu naposledy rozloučit.

František Skřípek, ředitel divadla

Josef Donát byl významnou mladoboleslavskou osobností. Když se před 21 lety obnovilo Městské divadlo Mladá Boleslav, z pozice šéfredaktora Boleslavského deníku velmi pomohl v jeho začátcích zaujmout veřejnost pravidelnými, fundovanými články. Cítil důležitost kultury a umění. Vychoval v tomto duchu i své nástupce. Nevynechal jedinou premiéru, v posledních letech, kdy se hůře pohyboval, měl své stálé premiérové místo na kraji řady. Vždy jsem se těšil na setkání ať už v divadle nebo na fotbale a na jeho trefné, vtipné glosy k boleslavskému dění. Je to velká ztráta, Josef Donát bude velmi chybět.

Jana Huzilová, bývalá kolegyně

Pepu jsem znala dříve už jako výborného novináře. Měl neskutečný přehled a vždycky se dostal k jádru věci. Výborně psal. Hltala jsem jeho články, nejdříve v novinách a později i v měsíčníku Boleslavan, který dlouhá léta vedl. Právě na mladoboleslavském magistrátě, kde jsem skoro rok pracovala jako tisková mluvčí, jsem Pepu poznala i trochu blíže a osobněji. Sdíleli jsme spolu jednu kancelář. Byla s ním velká legrace, nikdy nepřišel do práce se špatnou náladou, vždycky dokázal být nad věcí. Mám ráda sport, a to měl Pepa taky, vzpomínám, jak jsme spolu do detailu rozebírali fotbalové a hokejové zápasy. Pepu jsem později seznámila s mým manželem, velkým fandou FK Mladá Boleslav, velmi se spřátelili, všechny zápasy vždycky rozebírali po telefonu. Po ročním působení na magistrátu jsem začala pracovat jako redaktorka Českého rozhlasu. S Pepou jsem často natáčela rozhovory. Většinou u nich doma. Jeho žena, Zdenička, mi vždycky připravila nějakou dobrotu. Je to úžasná žena a s Pepou tvořili nádhernou dvojku. Budeš mi, Pepíku, moc chybět, strašně moc! Tak tam nahoře pozdravuj a nezapomeň, že tady dole jsou lidé, kteří tě v srdci nosí stále. Já rozhodně patřím mezi ně! Tvoje Huzilka

Pavel Šubrt, někdejší kolega

Pana Donáta jsem poznal v souvislosti s jeho prací v redakci Boleslavanu a při zajišťování zpravodajství pro web města. On byl tím, po kterém jsem tuto štafetu v roce 2006 až 2007 přebíral. Především jsem ho ale poznal jako člověka pracovitého a otevřeného. Patří mu můj obdiv za to, jak dovedl i v pokročilém věku sledovat aktuální dění, s jakým nadšením propagoval regionální historii i dění ve sportu, jak naslouchal druhým a vyjadřoval své názory. A vím, že byl velkou osobností a že mi bude chybět.

František Chmela, přítel

Když se řekne Pepík Donát, vybaví se mi především to, že to byl člověk, pro nějž byla rodina na prvním místě, dovedl o ní vyprávět hodiny a často to při návštěvách u mě i dělal. Dodnes je pro mě rovnítko mezi Boleslavským deníkem a Josefem Donátem. Byl to člověk neuvěřitelně moudrý a dobrý, bude mi chybět.

Helena Fričová, bývalá redaktorka BD

Pan Josef Donát…Veličina.. novinářská i lidská… pro mě navíc blízký kamarád mého dědy, kterému jsem od něj často nosila pozvánky na společná setkání, nebo různé vzkazy. Když jsme se poprvé potkali v Boleslavském deníku, měla jsem povědomí, že mluvím se zakladatelem Boleslavanu a od dědy jsem věděla, že spolu pracovali v Osvětovém domě. On netušil, že já jsem TA vnučka a s úsměvem, který byl pro něj tak typický, mi vytknul, že mám „něco blbě!" Polilo mě tenkrát horko místo v Dobrovici, jsem napsala v Dobrovicích…! Omlouvala jsem se, a bylo mi hrozně.. Jenže pan Donát se rozesmál a řekl: „Uděláte ještě spoustu jinačích chyb, a když je najdu, tak vám je rád zavolám!" Tím mě vzal na milost, a vlastně i do „učení", protože v průběhu let, které jsem v Deníku strávila volal ještě mockrát. I poté co jsem psát přestala, jsme se potkávali ve městě, nebo na různých akcích a nikdy jsme se neminuli bez úsměvu a bez krátkého popovídání. Pan Donát neodmyslitelně patřil k Mladé Boleslavi, patřil k Deníku a patřil k dobrým lidem, které je hrozně fajn v životě potkat.

Autor: Redakce

9.6.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Chomutov - Mladá Boleslav
15

Piráti padli s Mladou Boleslaví na samostatné nájezdy

Voliči se letos premiérově vydali volit do unikátních prostor Muzea Metoděje Vlacha.
145

Zájem o volby: účast je zatím slušná

OBRAZEM: Parlamentní volby v Mladé Boleslavi

Mladá Boleslav - Dům kultury Mladá Boleslav byl v pátek 20. října 2017 poměrně obležen. V 15 hodin přišel s manželkou volit i šéf Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Jan Hamáček. 

AUTOMIX.CZ

Absurdní šikana? Český řidič platil pokutu za překročení rychlosti o 1 km/h

Doby, kdy čeští řidiči mohli nad postihy za dopravní prohřešky spáchané v zahraničí v podstatě mávnout rukou, jsou dávno pryč. Dnes totiž existuje velká šance, že si vás "najdou" i po navrátu do České republiky. Oznámení o pokutě vám přitom může přijít i po několika měsících. A co je mnohem důležitější, pokutu můžete dostat i za naprostou banalitu.

AKTUALIZOVÁNO

Rozhádaná středočeská koalice se dohodla, že bude jednat dál

Střední Čechy – Jednání za zavřenými dveřmi bylo delší, než se původně očekávalo – a jeho výsledkem se nestalo rázné bouchnutí do stolu, čemuž mohla nasvědčovat silná slova zaznívající na sklonku minulého týdne i ještě tento čtvrtek. Tak se vyvinula páteční schůzka představitelů krizí zachvácené koalice vládnoucí Středočeskému kraji – zástupců ANO, STAN, ODS a Nezávislých Středočechů. Účastníci se shodli, že se u jednacího stolu setkají opět za týden – příští pátek.

AKTUALIZOVÁNO

ON-LINE: Ptali jste se Pavla Petra

Sportovní rozhlasový novinář byl hostem on-line rozhovoru v pátek od 10 hodin.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení