„Obecně platí, že houby začínají nejvíce růst po vydatných deštích (cca 10 dní po nich) a následném teplém (nikoli však horkém) počasí,“ píše se mimo jiné na webu Českého hydrometeorologického ústavu.

Meteorologové na platformě X zveřejnili mapu ke 27. květnu. Ta ale zatím celorepublikově neslibuje plné koše. Z jejího zabarvení je patrné, že sezona je zatím na samém počátku. Boleslavsko se nachází aktuálně – stejně jako většina Středočeského kraje - v kategorii nižší pravděpodobnosti růstu. V postu však stojí, že je třeba brát mapu jako orientační a brát v potaz, že vyjadřuje pravděpodobnost zejména na základě meteorologických proměnných.

Spuštění výpočtu pro mapu záleží nejen na vhodném počasí pro růst hub, což ovlivňují optimální teploty, srážky či půdní vlhkost, ale také na reálném výskytu hub v lesích. Ten mapují mykologové přímo v terénu. Jakmile jsou tato kritéria ve shodě, výpočet je spuštěn a mapa zveřejněna.

| Video: Youtube

„Faktický výskyt hub samozřejmě závisí na konkrétní lokalitě a zdejších podmínkách. A jak jistě tuší zkušení houbaři, i samotné houby bývají často 'vybíravé' a drží se jen určitých druhů stromů apod. Přírodní podmínky mají také značný vliv a mohou se v čase měnit – pokud bylo třeba vaše oblíbené houbařské místo ve smrkovém lese vykáceno a na jeho místě nyní vyrůstá nový smíšený les, může se zde výrazně změnit skladba hub,“ píše se na sociální síti.