V čele ORL stojí už čtvrt století primář Karel Podhola, který nám v rozhovoru přiblížil nejen současnost, ale i historii svého oddělení.

Vzhledem ke zkušenostem, které jste coby primář ORL nasbíral, můžeme nahlédnout i na to, jak se za poslední léta vaše oddělení změnilo?

Velké změny pro oddělení jako takové přinesl především příklon k ambulantním způsobům léčby, což je dáno výtečnou a vysokou úrovní farmakoterapie s možnostmi semiambulatních postupů v případech, které bylo dříve nutné hospitalizovat. Díky tomu jsme z původních padesáti lůžek na oddělení dospěli až k současným dvaceti.

Byli jste i jedním z prvních oddělení v zemi, kde se začaly operovat štítné žlázy?

To bylo v roce 1992, kdy jsme společně s pražskou a hradeckou klinikou začali programově operovat štítné žlázy. Jelikož jsme byli mezi prvními, kdo to dělal, máme za sebou velké množství odoperovaných pacientů a tudíž i obrovskou zkušenost s těmito zákroky. Jiné než chirurgické řešení je záležitostí endokrinologů.

I když už je dnes situace jiná, pacienti se k vám stále sjíždějí z velmi širokého okolí, spádovost máte velikou.

V době, kdy jsem začínal, jsme měli spádovost sto tisíc lidí. Díky změnám a reorganizacím v okolních nemocnicích je to nyní asi 450 tisíc lidí. Částečně je to ale asi dáno i tím, že jelikož má náš obor široký záběr, snažili jsme se už od devadesátých let vytvořit řadu subspecializovaných ambulancí, kde se řeší naprosto konkrétní problém a lékař se na něj specializuje. Je to třeba onkologická ambulance, ambulance onemocnění štítné žlázy, rinoendoskopická poradna…

Řešíte i problémy s chrápáním?

Díky stáži ve Švédsku jsem se už v devadesátých letech dostal i k této problematice, v roce 1996 jsme koupili první polysomnograf na řešení a vyšetřování problémů s chrápáním. Spánková laboratoř se tu zakládala v době, kdy byly v republice pouze další dvě. Tato poradna zde funguje také dodnes.

Jaké zákroky provádíte nejčastěji?

Nejčastěji jsou to určitě dětští pacienti s řešením nosních mandlí a vleklého sekretorického středoušního zánětu, což je nejčastější důvod nedoslýchavosti u malých dětí. Souvisí to s tím, že děti nemusí mít akutní bolesti středouší, ale postupně ztrácejí sluch.

Jak se v takovém případě postupuje, aby dítě opět slyšelo, a dá se to vyléčit úplně?

Tenhle problém je způsobem produkcí hlenovitého sekretu ve středním uchu, který způsobuje znehybnění řetězu kůstek, bubínku… a vyvíjí se to plíživě. Řešíme to moderními postupy s takzvanou inzercí gromet. Do bubínku se vloží malé zlaté tělísko, které zabezpečí vyhojení zánětu, provzdušnění ucha a díky tomu dítě opět slyší.

Posteskl jste si, že objednací lhůty vám prodlužují nejen zvyšující se administrativní a právní nároky, ale také samotní pacienti?

Bohužel, je to tak. Dnes jsou poměrně přísné podmínky, předoperační vyšetření nesmí být starší tří dnů, pacient musí být naprosto zdráv, aby ho anesteziolog uspal, a tak dále. Často se nám stane, že jsou lidé na nějaký zákrok objednaní, a nedorazí, aniž by nám to dali vědět. My máme přitom velký seznam náhradníků, kteří by se na zákrok byli schopni dostavit ze dne na den a čekají na něj… To nás opravdu mrzí, navíc nám to blokuje operační tým, a pokud z pěti dětí, objednaných na odstranění mandle, dorazí ráno tři, je to zmarněný čas.