„Je hrozný dusno, už by to chtělo, aby se koupaliště konečně otevřelo," ztěžuje si školák Láďa postávající na autobusové zastávce nedaleko hlavní brány do areálu, kde se v sezóně dveře netrhnou. „Prosim tě, vždyť bys tam teď stejně nevlez," dobírají si ho kamarádi.

Blíží se polovina června a mladoboleslavské koupaliště na rozdíl od řady jiných areálů na Mladoboleslavsku zatím stále zeje prázdnotou. Bazény jsou napuštěné, hladinu však skokani nerozráží. Ne však na dlouho.

„Věděli jsme, že tento týden přijdou lijáky, takže jsme otevření podle dlouhodobé předpovědi naplánovali až na 20. červen. Nechtěli jsme provoz po otevření znovu omezovat," konstatoval ředitel společnosti Sara MB Ondřej Rameš. Jenže včera odpoledne se rozhodnutí změnilo. „Nyní je předpověď slušná, takže jsme operativně rozhodli, že se koupaliště otevře už v pátek 12. června ráno," prozradil Boleslavskému deníku Rameš.

V areálu se toho mnoho nezměnilo, oblíbené atrakce zůstávají na svých místech, pouze dětský bazének byl vybaven skluzavkou ve tvaru slona. Rovněž byl od hlavního areálu oddělen prostor rodinného centra Koupák, které se loni v srpnu otevřelo v budově nevyužívaných převlékáren. To proto, aby koupaliště mělo stále jediný vchod a východ.

Co se však změnilo, jsou ceny. Ty jsou v tuto chvíli již uvedené na webu města i koupaliště. Cena vzrostla po dlouhé době poprvé i přesto, že v minulých letech se ceny energií stále zvyšovaly. Původní ceny zůstaly zachovány pro držitele MB karty, kteří mají u základního vstupného dvacetiprocentní slevu. Kartu však nelze použít jako elektronickou peněženku.

Zatímco v Mladé Boleslavi se první plavci vrhnou do průzračné vody až zítra, v okolí už je většina koupališť v provozu. K osvěžení zve například Dolní Bukovina, Kosmonosy, Semčice nebo Kněžmost. Ten byl ostatně prvním areálem otevřeným v letošní sezóně na Boleslavsku.

„Otevřeli jsme 3. června, protože se očekávalo horké počasí. V následujících dnech bylo opravdu takřka plno. Tento týden jsme ale měli zavřeno a včera jsme otevírali až v poledne," přiblížil Jiří Lehečka, který má kněžmostské koupaliště na starost. Včera odpoledne zde měla voda 22 stupňů. I tady se ovšem lehce zdražovalo. Děti v této sezóně zaplatí o pět, dospělí o deset korun víc, tedy 30 a 50 korun.

Zatím zavřeno má například koupaliště v Klášteře, Hradišti nad Jizerou nebo v Dolním Bousově. První se otevře 15. června, druhé se podle starosty Miroslava Bočka otevře možná o víkendu, pokud tomu bude přát počasí. Láká především na čistou vodu. V příštích letech by ho měla rovněž čekat rekonstrukce.

Přestože sezóna koupání je ještě na samém začátku, na prvních místech už středočeská Krajská hygienická stanice eviduje první problémy. Zhoršenou jakost vody prozradily vzorky z bakovského Písníku už 1. června. Ve vodě je zvýšený výskyt sinic ovšem už od 18. května, kdy stanice provedla první sérii odběrů. Další vzorek zde hygienici odeberou 15. června.

Závěr víkendu a začátek nového týdne by měl být podle aktuální předpovědi počasí deštivý. Celkově však počasí bude i nadále jako na houpačce. Horké letní teploty budou střídat bouřky a ochlazení. Takže ti bez deštníků se možná namočí, aniž by museli na koupaliště.