Zraky učitelů a žáků základních škol se upírají k datu 26. června 2015. To bude den, kdy na všech deseti zdejších základkách děti dostanou vysvědčení a oficiálně jim začínají prázdniny.

A to i přesto, že harmonogram školního roku, který stanovuje ministerstvo školství, hovoří o tom, že letos končí rok až 30. června.

„Počítali jsme s tím, že budou děcka chodit do školy ještě ty dva dny, měli jsme docela problém sehnat hlídání," nemá z toho radost Kateřina Hájková, která má dvě děti na prvním stupni na 7. základní škole.

„Navíc prý někde do školy jdou i v úterý, jak je to možné," ptá se. Podle Hany Adáškové, vedoucí oddělení školství na boleslavském magistrátu, tomu tak ale není. „Všechny základní školy v Mladé Boleslavi končí v pátek 26. června. Na pondělí a úterý vyhlašuje vedení škol ředitelské volno," uvedla. Podobného modelu se drží i některé střední školy v regionu. „Naši studenti mají za sebou náročný rok a dobře nás reprezentovali i na řadě akcí, proto jsem vyhlásil na 29. a 30. června ředitelské volno," vysvětlil ředitel Střední odborné školy a odborného učiliště v Horkách nad Jizerou, Vratislav Morava.

Ne všude

Naopak boleslavské gymnázium využije k výuce i poslední dva červnové dny. „Prázdniny u nás ve škole začínají 1. července," potvrdila jedna ze zdejších učitelek. Její kolegyně z jiné školy, Hana Malinová, dodává, že učitelský sbor uvítal rozhodnutí o ředitelském volnu s radostí. „To víte, učitelé v červnu," zasměje se. Uvedla ale také, že na jejich škole vycházejí vstříc i rodičům, kteří tolik nadšení nejeví. „Dohodli jsme se se školní družinou, že pokud by byl ze strany rodičů zájem, bude v pondělí a v úterý družina fungovat bez ohledu na to, že děti již dostaly vysvědčení," uzavírá.