Bude to boj, který tady ještě nebyl. Mladoboleslavská záchranná služba totiž míří do boje s hasiči. Společně se tento pátek utkají v Kosmonosích v požárním sportu.

Celý nápad se podle kouče týmů záchranné služby Davida Pošepného zrodil při návratu z výjezdu z Bělé pod Bezdězem. „Jako bývalý hasič jsem se svěřil vedle mne sedící paní doktorce, že začátkem září pořádají profesionální hasiči takzvaný Kaštan Cup. Jde o soutěž v požárním sportu mezi stanicemi z okresu Mladá Boleslav, Praha – východ a Nymburk,“ uvedl Pošepný.

Okamžitě vznikl nápad postavit i tým složený ze záchranářů. Zájem byl nakonec tak obrovský, že vznikla dvě družstva. Do boje tak v pátek vyrazí družstvo RZP, tvořené z řidičů a zdravotních sester, a RLP, kde tým doplňuje i lékařka.

Zapálení pro boj

Nadšení všech členů týmů bylo naprosto obrovské. Jak se během úterního tréninku v Dnebohu svěřili, zprvu vůbec netušili, co je čeká. „Původně jsem myslela, že budeme s hasicí překonávat překážky, tak jak to je občas vidět v televizi,“ svěřila se jedna ze zdravotních sester.

Za sebou už mají několik tréninků. Ten první byl ale bez vody. Pro valnou většinu byl totiž požární sport velkou neznámou. Členové týmů se tak nejprve museli seznámit s hasičskou technikou, nazkoušet si spojování hadic a mnoho dalšího, co je při útoku potřeba.

V úterý odpoledne čekal na záchranáře poslední trénink a řešení bojové strategie. Po celou dobu se jim „novým domovem“ stalo hřiště v Dnebohu. „Problém s místem k tréninkům nebyl. Na první trénink nám Sborem dobrovolných hasičů v Dnebohu byla poskytnuta i technika,“ uvedla členka družstva Věra Dandová.

Při dalších trénincích už byla zapotřebí i voda. „Chtěli jsme, aby u obsluhy stroje byl strojník dotyčného soutěžního družstva, což vzhledem k pracovnímu vytížení členů družstva z Dnebohu nebylo možné,“ řekla dále Dandová s tím, že pomocnou ruku jim podali dobrovolní hasiči z Veselé. „Tímto bych chtěla oběma sborům velice poděkovat,“ dodala.

Pátek ukáže

Jak se záchranářům povede, ukáže pátek dopoledne. Jak záchranáři uvedli, umístění na třetím místě by je velmi potěšilo. „První asi nebudeme. Nám jde hlavně o to, abychom si to vyzkoušeli a měli možnost se s hasiči, se kterými se většinou potkáváme jen na výjezdech, trochu více poznali a seznámili,“ dodali záchranáři závěrem.