„Všechno je to ale zatím v rovině teorie,“ vysvětlila mluvčí boleslavského magistrátu Šárka Charousková. V letošním rozpočtu je na investici do nové vinice, tedy také například na výkup pozemku, alokována částka 800 tisíc korun. Zatím však vůbec není jasné, kde by další vinice měla být.

Ta, kterou město již provozuje, je nad Ptáckou ulici. Stará se o ni společnost Compag spolu s magistrátem. „Jde o běžnou údržbu, tedy o řez, přihnojování, postřik, jako u standardní vinice. Staráme se o vinici až po sklizeň,“ uvedl vedoucí oddělení péče o zeleň Jiří Vrba.

V posledních dvou letech zde uzrálo kolem padesáti přepravek hroznů odrůdy Johannitera Solaris, které zpracoval vinař Jaroslav Jäger z vinařství Nový Šaldorf. Boleslavský magistrát víno nesmí prodávat, nemá totiž registraci, ale nabízí jej na ochutnávku během Slavností vína, které každoročně na podzim pořádá.

Městskou vinici mají i Benátky

Další městskou vinici bychom na Mladoboleslavsku našli v Benátkách nad Jizerou. Ani tady není nouze o novinky. Před nedávnem se jí totiž ujal nový nájemce, ten bývalý se správcování vzdal kvůli vyššímu věku.

„Vypsali jsme nabídku a přihlásil se nám inženýr Kříž, který má zahradnictví v Benátkách,“ uvedl benátecký starosta Karel Bendl. Postupem času by město chtělo také začít vyrábět víno. Zatím ale tekutinu lisuje mělnický vinař David Chocholatý. Ten si zdejší hrozny nemůže vynachválit. Mají prý správnou kyselinku a tak, zatímco jinde musí kyselinu do hroznů přidávat, aby dobře kvasily, u těch místních to nutné není.

Stěžejní je ale výběr správné odrůdy. „V Benátkách máme Kerner. Což je odrůda speciálně vyšlechtěná sem do severských oblastí. Kvůli té kyselince, která vínu dává hravost,“ vysvětlil Chocholatý.

Benátky patří do Mělnické vinařské oblasti a každoročně pořádají soutěž Benátecký hrozen a také burčákové slavnosti.

Další pěstitelé vinné révy jsou potom v Domousnici. Tam navázali na tradici pěstování vína z 18. století dnešní majitelé místního zámku, když jeho okolí osázeli novými rostlinami. S vínem již získali různá vinařská ocenění. Na zámku se pro veřejnost konají Dny vína a vinobraní.