S nedostatkem zdravotních sestřiček a fyzioterapeutů se potýká také Klaudiánova nemocnice v Mladé Boleslavi. A najít za ně náhradu je často velký oříšek. Shání se, kde se jen dá.

Zdravotní sestry chybí podle hlavní sestry boleslavské nemocnice Jiřiny Hlaváčkové na základních nemocničních odděleních. „Tedy na interním a chirurgickém oddělení a také na ARO,“ řekla.

Právě interna a chirurgie jsou stěžejními odděleními, kterými musí zdravotní sestry projít, aby získaly co nejvíce dovedností a zkušeností. Odtud se pak mohou profilovat do jiných odborných oddělení.

Přesto všechno by se ale pacienti hospitalizovaní v nemocnici neměli ničeho obávat. „Poskytování zdravotnické péče ohroženo není,“ upozorňuje mluvčí nemocnice v Mladé Boleslavi Václav Řičář.

Přestože by se mohlo zdát, že díky zdravotnické škole musí mít nemocnice přísun nových sestřiček dobře zajištěn, opak bývá pravdou. Ne každá ze studentek zdravotnické školy, popřípadě studenti, se do nemocnice „hrnou“. Můžou za to peníze! Se všemi přesčasy a odměnami si zde sestra vydělá lehce přes 20 tisíc korun.

Většina z nich proto končí v mladoboleslavské automobilce, kde dostanou větší plat. „Dalším důvodem, proč sestřičky do nemocnice nenastupují, je to, že zhruba před dvěma lety došlo ke změně systému vzdělávání středního zdravotnického personálu,“ říká dále mluvčí nemocnice Václav Řičář.

Nová změna znamená jediné. Pokud chtějí pracovat v nemocnici bez dozoru, musí se dále vzdělávat. „Jsme tedy teď v „hluchém“ období, kdy všechny absolventky jdou dále studovat,“ vysvětluje Řičář.

Doplnit pracovní místa sestrami ze Slovenska už prý není tak jednoduché, jak tomu bývalo dříve. „Před sedmi osmi lety zde pracovalo přibližně 25 slovenských sestřiček. Dnes je situace jiná. Zájem už není takový,“ řekla Hlaváčková.

Nové zdravotní sestry shání nemocnice především pomocí inzerátů, ale také přes současné zaměstnance. „Zaměstnáváme i sestry, které už jsou v důchodu,“ říká Hlaváčková. Vypomáhají zde také studentky boleslavské zdravotnické školy.

ČR: Nedostatek sester zhorší péči

Česká republika trpí nedostatkem zdravotních sester. Odborníci se shodují: Vinu nese změna ve vzdělávání sester a jejich nedostatečné finanční ohodnocení.

Od září 2004 lze obor všeobecná zdravotní sestra studovat jen na vysokých nebo vyšších odborných školách. Na střední škole ho nahradil obor zdravotnický asistent. Absolventi tohoto oboru zakončeného maturitní zkouškou ale často nemají zájem o práci ve zdravotnictví. Letos tento obor ukončí 3900 studentů, ale už teď je jasné, že do praxe nenastoupí ani třetina z nich.

„V posledních letech přibývá těžce nemocných pacientů a zároveň ubývá pomocných profesí. Sestry zůstávají na všechno samy,“ říká Irena Pejznochová z České asociace sester. Absolventi také často odjíždějí za lépe placenou prací do ciziny.

Řešením by mělo být lepší finanční ocenění práce sester a opětovné zvýšení počtu pomocného personálu. Zdravotní sestry by rovněž měly mít možnost pracovně růst. „Důležité je také upravit vzdělávání sester, nedostatek kvalifikovaného personálu může ohrozit udržení kvality poskytované péče,“ poznamenala Pejznochová.

Ministerstvo zdravotnictví si samozřejmě uvědomuje závažnost problematiky a snaží se ji řešit novelizací zákona.