VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Boleslavská nemocnice shání sestřičky, kde se jen dá. Pacienti se ale bát nemusí!

Mladá Boleslav/ V současné době chybí v boleslavské nemocnici téměř dvacet zdravotních sester. Ty ze Slovenska už zájem nemají.

22.4.2008 21
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník/Pavel Svačina

S nedostatkem zdravotních sestřiček a fyzioterapeutů se potýká také Klaudiánova nemocnice v Mladé Boleslavi. A najít za ně náhradu je často velký oříšek. Shání se, kde se jen dá.

Zdravotní sestry chybí podle hlavní sestry boleslavské nemocnice Jiřiny Hlaváčkové na základních nemocničních odděleních. „Tedy na interním a chirurgickém oddělení a také na ARO,“ řekla.

Právě interna a chirurgie jsou stěžejními odděleními, kterými musí zdravotní sestry projít, aby získaly co nejvíce dovedností a zkušeností. Odtud se pak mohou profilovat do jiných odborných oddělení.

Přesto všechno by se ale pacienti hospitalizovaní v nemocnici neměli ničeho obávat. „Poskytování zdravotnické péče ohroženo není,“ upozorňuje mluvčí nemocnice v Mladé Boleslavi Václav Řičář.

Přestože by se mohlo zdát, že díky zdravotnické škole musí mít nemocnice přísun nových sestřiček dobře zajištěn, opak bývá pravdou. Ne každá ze studentek zdravotnické školy, popřípadě studenti, se do nemocnice „hrnou“. Můžou za to peníze! Se všemi přesčasy a odměnami si zde sestra vydělá lehce přes 20 tisíc korun.

Většina z nich proto končí v mladoboleslavské automobilce, kde dostanou větší plat. „Dalším důvodem, proč sestřičky do nemocnice nenastupují, je to, že zhruba před dvěma lety došlo ke změně systému vzdělávání středního zdravotnického personálu,“ říká dále mluvčí nemocnice Václav Řičář.

Nová změna znamená jediné. Pokud chtějí pracovat v nemocnici bez dozoru, musí se dále vzdělávat. „Jsme tedy teď v „hluchém“ období, kdy všechny absolventky jdou dále studovat,“ vysvětluje Řičář.

Doplnit pracovní místa sestrami ze Slovenska už prý není tak jednoduché, jak tomu bývalo dříve. „Před sedmi osmi lety zde pracovalo přibližně 25 slovenských sestřiček. Dnes je situace jiná. Zájem už není takový,“ řekla Hlaváčková.

Nové zdravotní sestry shání nemocnice především pomocí inzerátů, ale také přes současné zaměstnance. „Zaměstnáváme i sestry, které už jsou v důchodu,“ říká Hlaváčková. Vypomáhají zde také studentky boleslavské zdravotnické školy.

ČR: Nedostatek sester zhorší péči

Česká republika trpí nedostatkem zdravotních sester. Odborníci se shodují: Vinu nese změna ve vzdělávání sester a jejich nedostatečné finanční ohodnocení.

Od září 2004 lze obor všeobecná zdravotní sestra studovat jen na vysokých nebo vyšších odborných školách. Na střední škole ho nahradil obor zdravotnický asistent. Absolventi tohoto oboru zakončeného maturitní zkouškou ale často nemají zájem o práci ve zdravotnictví. Letos tento obor ukončí 3900 studentů, ale už teď je jasné, že do praxe nenastoupí ani třetina z nich.

„V posledních letech přibývá těžce nemocných pacientů a zároveň ubývá pomocných profesí. Sestry zůstávají na všechno samy,“ říká Irena Pejznochová z České asociace sester. Absolventi také často odjíždějí za lépe placenou prací do ciziny.

Řešením by mělo být lepší finanční ocenění práce sester a opětovné zvýšení počtu pomocného personálu. Zdravotní sestry by rovněž měly mít možnost pracovně růst. „Důležité je také upravit vzdělávání sester, nedostatek kvalifikovaného personálu může ohrozit udržení kvality poskytované péče,“ poznamenala Pejznochová.

Ministerstvo zdravotnictví si samozřejmě uvědomuje závažnost problematiky a snaží se ji řešit novelizací zákona.

Autor: Tomáš Ježek

22.4.2008 VSTUP DO DISKUSE 21
SDÍLEJ:
Volební místnost v Hlízově.
104

Komise musely řešit neplatné voličské průkazy, ale i stěhování

Chomutov - Mladá Boleslav
15

Piráti padli s Mladou Boleslaví na samostatné nájezdy

OBRAZEM: Parlamentní volby v Mladé Boleslavi

Mladá Boleslav - Dům kultury Mladá Boleslav byl v pátek 20. října 2017 poměrně obležen. V 15 hodin přišel s manželkou volit i šéf Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Jan Hamáček. 

AUTOMIX.CZ

Absurdní šikana? Český řidič platil pokutu za překročení rychlosti o 1 km/h

Doby, kdy čeští řidiči mohli nad postihy za dopravní prohřešky spáchané v zahraničí v podstatě mávnout rukou, jsou dávno pryč. Dnes totiž existuje velká šance, že si vás "najdou" i po navrátu do České republiky. Oznámení o pokutě vám přitom může přijít i po několika měsících. A co je mnohem důležitější, pokutu můžete dostat i za naprostou banalitu.

AKTUALIZOVÁNO

Rozhádaná středočeská koalice se dohodla, že bude jednat dál

Střední Čechy – Jednání za zavřenými dveřmi bylo delší, než se původně očekávalo – a jeho výsledkem se nestalo rázné bouchnutí do stolu, čemuž mohla nasvědčovat silná slova zaznívající na sklonku minulého týdne i ještě tento čtvrtek. Tak se vyvinula páteční schůzka představitelů krizí zachvácené koalice vládnoucí Středočeskému kraji – zástupců ANO, STAN, ODS a Nezávislých Středočechů. Účastníci se shodli, že se u jednacího stolu setkají opět za týden – příští pátek.

AKTUALIZOVÁNO

ON-LINE: Ptali jste se Pavla Petra

Sportovní rozhlasový novinář byl hostem on-line rozhovoru v pátek od 10 hodin.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení