Její výskyt ve vyspělých zemích stále narůstá, odborníci hovoří o celosvětové pandemii. V České republice diabetem trpí zhruba 7 procent populace, pozadu nezůstává ani Mladoboleslavsko. Jen v péči diabetologů Klaudiánovy nemocnice je nyní asi 3200 pacientů, další je možné najít u praktických lékařů a internistů.

Devadesát procent pacientů trpí diabetem II. typu, který souvisí s vyšším věkem, obezitou, nedostatkem pohybu a nezdravým životním stylem. Tělo nemocného inzulin sice vytváří, ale neumí jej efektivně využít.

„Onemocnění se ale bohužel posouvá do čím dál mladšího věku, výjimkou není ani u dětí a adolescentů," konstatuje diabetoložka Klaudiánovy nemocnice doktorka Martina Košková.

Ve své ambulanci se věnuje diabetikům I. i II. typu. Zdůrazňuje, že kvalita života diabetiků záleží na celém týmu lékařů, kteří se mu věnují, na tom, jak je léčen a samozřejmě na spolupráci pacienta.

„Cukrovka je jednou z těch nemocí, kde je spolupráce pacienta velmi důležitá, zejména co se týče dodržování zásad zdravého stravování, dodržování doporučení ohledně fyzické aktivity a dalšího," podotýká Košková.

V Klaudiánově nemocnici pacienti s cukrovkou naleznou veškerou péči – nemocnice se totiž zabývá i komplikacemi, které jsou s nemocí spojeny. Nejčastěji jsou to problémy se zrakem, ledvinové komplikace či syndrom diabetické nohy.

Podiatrická ambulance, která se tomuto problému věnuje, je přitom v Klaudiánově nemocnici jediná akreditovaná ve Středočeském kraji.

Diabetici, kteří již o svém onemocnění vědí, by měli kromě pravidelných vyšetření, kde je jim měřena hladina cukru v krvi, krevní lipidy, krevní tlak a hmotnost, pravidelně chodit i na prohlídky, které se týkají sledování možných komplikací.

Ze zdravotního pojištění je jim jednou ročně hrazena preventivní návštěva očního lékaře, jednou za rok by si měli nechat sledovat také funkci ledvin.
„Při každé návštěvě v ambulanci lékař také vyšetří nohy. Komplikovaní pacienti pak absolvují samozřejmě celou řadu dalších vyšetření," vysvětluje dále doktorka Košková.

A jak onemocnění cukrovkou předejít? Sedavý styl zaměstnání a dnešní životní styl rozhodně nahrávají tomu, aby diabetes bujel. Nesmírně důležitou prevencí je proto pohyb a zdravá výživa s důrazem na konzumaci zeleniny a vlákniny.

„Důležité je i chodit pravidelně na preventivní prohlídky. Pokud už jsme rizikový pro vznik diabetu, právě při nich je možné nemoc co nejdříve zjistit a začít ji léčit," zdůrazňuje Martina Košková.