Čtyři odvážní herci a čtyři herečky, dva profesionální tanečníci a hodiny dřiny.

To čeká na účastníky historicky prvního ročníku soutěže, na němž boleslavské divadlo spolupracuje s Taneční školou Martina Šimka a Terezy Řípové, v jejichž hlavě se tento nápad zrodil. „Všechno to vzniklo tak, že jsme přemýšleli, jak spojit umění a sportovní tanec, což jsou dvě složky, které se krásně doplňují," vysvětlil Martin Šimek.

A tak už jen zbývalo přesvědčit ředitelku divadla Janetu Benešovou, uměleckého šéfa Petra Mikesku, a potažmo ty nejdůležitější – tedy herce. Ukázalo se ale, že to nebude těžké. „Překvapivě se nám přihlásilo mnohem více mužů, herečky jsem prakticky prosil na kolenou," překvapil Petr Mikeska zákulisní pikantností.

Nakonec se ale podařilo, a osmička tanečníků je kompletní. V pátek odpoledne je na tiskové konferenci odhalili veřejnosti.

„Výzvu přijali herci Martin Hrubý, Radim Madeja, Aleš Petráš a naše nejmladší posila, Libor Stach. Na tanečním parketu ale uvidíte také Ninu Horákovou, Veroniku Khek Kubařovou, Marii Marouškovou a Lucii Matouškovou," uvedl Petr Mikeska.

Tančit budou s již zmíněnými profíky Martinem Šimkem a Terezou Řípovou. Pak už jen zbývalo vylosovat tanec, který budou následující dva měsíce tvrdě pilovat.

Závodní tanec není žádná sranda, i když to tak může působit. Tak shrnul taneční mistr Martin Šimek to, co na odvážné ženy a muže z boleslavského divadla čeká.

Tanec ale nejsou jen perfektně zvládnuté kroky, každý má svou typickou charakteristiku, k níž neodmyslitelně patří oblečení, líčení, boty, šperky a tak dále.A i tady se Roztančené jeviště bude maximálně držet reality. „Například brazilskou sambu předvede tanečnice se snědou kůží a v takovém oděvu, že vám mohu garantovat, že takhle odhalenou a sexy jste Ninu Horákovou ještě neviděli," láká Martin Šimek.

Kola osudu, v tomto případě elektronická, vybrala čtyři standardní a čtyři latinskoamerické tance. Jako první přišla na řadu Nina Horáková. A jako by to Martin předpověděl, skutečně si vylosovala sambu.

Martin Hrubý si vytáhl čaču. „Jestli mi je do smíchu? Chacha," okomentoval to. Představa toho, jak bude při temperamentním kubánském tanci muset používat kyčle a pánev, očividně lehce vyděsila i profíka Martina Šimka. „Věřím, že to Martin zvládne," ujistil ale přítomné.

Na Veroniku Khek Kubařovou čeká rumba, Aleš Petráš zatančí jive a jeho přítelkyně Hana Marie Maroušková bude doma dřít tango. Libor Stach, který sám sebe vidí jako favorita v kategorii poleno, se představí jako tanečník waltzu. Radim Madeja bude tančit jeden z údajně nejnáročnějších standardních tanců, slowfox, a na Lucii Matouškovou zbyl quickstep.

Jejich výkony bude samozřejmě posuzovat hvězdná porota. „Ještě neprozradím všechna jména, ale budou v ní třeba Vendulka Křížová a Ota Jirák, náměstek primátora Daniel Marek, oslovili jsme i Jolanu Voldánovou nebo Marii Doležalovou," uvedl Petr Mikeska, který bude slavnostní večer 4. prosince moderovat, jméno jeho moderátorské partnerky je zatím tajné.

Na herce čekají týdny tvrdé dřiny

Martin s Terezou vedou v Boleslavi nejrůznější taneční kurzy, ovšem formát taneční soutěže divadelních celebrit je čeká úplně poprvé. Nejen o tom, co od Roztančeného jeviště čekají, jsme si s nimi povídali krátce po odhalení účinkujících.

Jak vás vůbec napadlo uspořádat „StarDance po Boleslavsku"?
Ten nápad vznikl nejen kvůli tomu, že nás lákalo propojit sportovní a uměleckou složku tance, ale chtěli jsme také divákům boleslavského divadla představit herce i v jiných polohách, než je znají.

Co tedy na herce nyní čeká, když už vědí, jaký tanec mají natrénovat?
No rozhodně je všechny čeká osm týdnů dřiny. Natrénovat jakýkoliv tanec za takovou dobu je opravdu extrémně náročné, zejména když to budou dělat de facto ve volném čase, protože každý z nich má řadu pracovních povinností. Jak se s tím popasují, to na vlastní oči uvidíte 4. prosince.

To se dozvíme jméno vítěze?
Přesně tak, bude se konat slavnostní galavečer, kam všechny diváky srdečně zveme. A tady se ukáže, jak moc byli naši žáci pilní a jak se jejich úsilí zúročilo. Absolutního vítěze určí porota, nicméně své k tomu budou moci říci právě i diváci a čtenáři Boleslavského deníku. Druhá bude totiž cena diváků, kteří budou hlasovat i na základě toho, jak se jim dvouměsíční snažení herců i samotný výkon bude zamlouvat, a třetí bude takzvaný Tip Boleslavského deníku. Tady už na začátku mohou diváci tipovat, který z herců nebo hereček bude nejlepší.

Podle čeho jste vybírali tance?
Vybrali jsme osm tanců, z toho jsou čtyři latinskoamerické a čtyři standardní, aby to bylo vyvážené, a rovnoměrně je to rozděleno i mezi soutěžící. Vybírali jsme ty divácky nejzajímavější a zároveň v rámci možností ne úplně náročné.