Mladé Boleslavi se pro nejrůznější projekty velmi daří čerpání zdrojů Evropské unie, která přispívá do takzvaného IPRÚ – integrovaného plánu rozvoje území. Kromě toho do města tečou peníze i ze zdrojů státních. V úspěšnosti čerpání nabízených dotací patří Mladá Boleslav dokonce mezi špičku.

„Mladá Boleslav je jedním z dvanácti měst, které jsou do projektu IPRÚ zapojeny. V čerpání peněz, k němuž jsme se zavázali, patříme společně ještě s Brnem mezi nejlepší. Do roku 2023 jsme se zavázali vyčerpat 700 milionů, přičemž 450 z nich už se nám nějakým způsobem podařilo zužitkovat za rok a půl od chvíle, kdy jsme mohli dotace reálně čerpat,“ uvedl náměstek primátora Jiří Bouška.

„Obrovský dík přitom patří odborům na našem magistrátu. Ať se jedná o dotaci na jeden milion nebo na sto milionů, je okolo toho vždy strašné množství administrativy, takže dostat se k těm prostředkům není vůbec jednoduché,“ řekl Bouška.

A jakou konkrétní podobu pak čerpané dotace nabývají? Těm, kdo se po městě pohybují na kole, slouží nové cyklostezky do Debře, přes Klenici do Řepova a také ta v Havlíčkově ulici, na kterou by se v dohledné době měla napojit cyklostezka v kosmonoské ulici Duhová.

Další cyklostezka by se měla již letos objevit v Jičínské ulici a měla by se napojit na již zmíněnou dokončenou cyklostezku přes Klenici.

„Jsem také rád, že se do projektu kromě Boleslavi zapojují i okolní obce. Tak mezi Bradlecem a Kosmonosy vznikne díky dotacím nový cyklochodník a obec Kolomuty se snad novou cyklostezkou napojí na tu, která vede od Rozvoje přes Klenici k Řepovu,“ řekl Jiří Bouška.

Zdaleka ale nejde jen o cyklostezky, v současnosti probíhá například rekonstrukce objektů v Krajířově ulici a v Podchlumí, jež mají do budoucna sloužit jako sociální byty. Pro 2., 3. a 6. základní školu znamenají dotace nové učebny a bezbariérová opatření. Na Jičínské ulici by se kromě cyklostezky měly objevit i nové přechody pro chodce.

Neustále jsou připomínány dotace z fondu životního prostředí v řádu desítek milionů, které pomohou s financováním připravovaného zateplení 9. základní školy Pastelka a také se zateplením mateřské školky Beruška. Odhadované náklady se dohromady vyšplhají na zhruba 83 milionů korun. A polovinu z této částky by měly pokrýt právě dotace.

Díky dotacím má pak mladoboleslavská radnice volnější ruce k vlastním investicím, mezi něž patří letos především nepřehlédnutelné rekonstrukce ulic ve městě, které se – navzdory krátkodobým komplikacím v dopravě – nakonec z dlouhodobějšího pohledu vyplatí.