Pokuta, kterou budou muset uhradit daňoví poplatníci, tedy obyvatelé Mladé Boleslavi, zřejmě přistane na stole vedení Kulturního střediska Svět, respektive Magistrátu města Mladá Boleslav, které jej vlastní, zřizuje a provozuje.

Boleslavský deník totiž zjistil, že středisko v minulých letech špatně odvedlo daň finančnímu úřadu a hrozí mu za to sankce. Kulturní středisko podávalo špatná daňová přiznání několik let a prakticky tak odvedlo daně nižší o tisíce korun.

„Ano, nejméně za rok 2005 a 2006 byla podána chybná daňová přiznání. Za rok 2007 jsme to již ale podchytili,“ řekl náměstek mladoboleslavského primátora, odpovědný za ekonomiku, Adolf Beznoska. Chyba tedy nastala ještě v době, kdy nebylo současné vedení města u moci.

Město podle vyjádření náměstka Beznosky již podalo opravné, respektive dodatečné daňové přiznání.

„Vzhledem k tomu, že jsme zjistili, že chyby jsou i v daňových přiznáních za roky minulé, tak se finančnímu úřadu přiznáme,“ uvedl Beznoska.
„Samozřejmě musíme počítat i s tím, že nám bude vyměřena pokuta, respektive penále. Jedním dechem ale říkám, že požádáme o odpuštění této částky,“ řekl Beznoska.

Podle něho je velká šance, že finanční úřad ustoupí alespoň od části pokuty. Jednalo by se totiž jen o přesouvání prostředků mezi institucemi veřejné správy. Pokuta se může vyšplhat na zhruba sto tisíc korun.

Kdo chybu způsobil a kdo za ni bude potrestán? „Pochopitelně vše zavinil konkrétní účetní, který daňové přiznání zpracoval. Kdybych to chtěl zjednodušit, tak řeknu, že zodpovědný je bývalý ředitel střediska. Ten ale nese jen morální zodpovědnost,“ uvedl primátor Mladé Boleslavi Raduan Nwelati.

Podle něj běžný ředitel nemůže podrobně rozumět daním lépe než účetní. Přesto ale pro příště doporučil dvojitou kontrolu. Také Nwelati věří, že finanční úřad případné penále městu odpustí.

Tehdejší šéf KS Svět Vratislav Houštecký se o zjištěném „průšvihu“ dozvěděl teprve nedávno. „Předtím jsem neměl tušení, že je tam chyba. Nemohl jsem tomu tedy zabránit,“ vysvětloval Houštecký. Podle finančního ředitele Kulturních zařízení Mladá Boleslav a.s. Michala Kopala již účetní vědí, kde udělali chybu, a pro příště se jí vyvarují.

Dřívější sankce pro Boleslav:

b Sankce ve výši 20 milionů korun za zbourání hasičské zbrojnice a výstavbu vysoké školy na jejím místě. Město požádá stát o odpuštění.
b Hrozba vrácení dotací na realizaci domova důchodců v Havlíčkově ulici. Místo kavárny postavilo město v tomto areálu ordinaci lékaře – proti podmínkám dotace.
b Příkaz na vrácení dotací na výstavbu bytových domů v Laurinově ulici. Město podle Nejvyššího kontrolního úřadu zvýhodnilo jednoho zájemce o realizaci tohoto projektu. Tady šlo asi o 41 milionů korun.