Nejen městem automobilů, ale možná i centrem vzdělanosti a významných vědecký objevů se v budoucnu stane Mladá Boleslav. Možná právě včerejší den se zapíše do historie. Škoda Auto ve spolupráci s městem Mladá Boleslav totiž ve čtvrtek slavnostně otevřela nový vysokoškolský areál v historickém jádru města Na Karmeli. Na otevření centra přijel i český premiér Mirek Topolánek a budoucí šéf Škody Auto Reinhard Jung, který převezme vedení největší české firmy od 1. října 2007.

Pro 800 studentů

V areálu bude studovat přes 800 studentů, a to převážně ze Škoda Auto vysoké školy. „Studenti zasednou do nových lavic již se začátkem zimního semestru, tedy 1. října. S novými prostory se také rozšíří spolupráce s technickými univerzitami,“ řekl včera při slavnostním otevření člen nejužšího vedení Škody Auto Martin Jahn.

Firemní škola ovšem vychovává převážně ekonomy a manažery. K tomu, aby získala špičkové odborníky v technických oborech, navázala spolupráci s Technickou univerzitou Liberec. Právě s fakultou mechatroniky a mezioborových inženýrských studií bude firma spolupracovat nejvíce. V rámci toho bude hlavně využíván špičkový elektronový mikroskop za několik milionů korun. Od toho si firma slibuje skutečné vědecké bádání. Absolventi bezesporu najdou uplatnění v technologickém centru Škody, které se nyní rozšiřuje i na levém břehu Jizery.

„Nově vznikající technologické a vývojářské středisko vytvoří 250 odborných pracovních míst. Rozjezd nových projektů, jakými byly Superb a Roomster, a budoucích modelů navíc vyžaduje stovky lidí přímo ve výrobě,“ uvedl mluvčí Škody Auto Jaroslav Černý. Centrum Na Karmeli ale bude sloužit také jako školící středisko pro zaměstnance, ročně jich areálem projde 3400.

„Škoda Auto mi udělala radost. Ukazuje směr, kterým je správné jít. Je to jedna z cest k odstranění překážek prosperity České republiky. Je to propojení školství, vědy a výzkumu se soukromými zdroji,“ uvedl premiér Mirek Topolánek.

Po kliknutí na následující odkazy si můžete prohlédnout videa ze slavnostního otevření areálu:

Proslov Martina Jahna můžete vidět zde

Četba slavnostní památeční listiny zde

Proslov premiéra Mirka Topolánka: první část, druhá část

Projekt vzdělávacího centra Na Karmeli byl schválen na podzim roku 2004. V dalším roce byli vybráni architekti, proedena byla studie projektu, územní rozhodnutí, archeologický výzkum a vydáno stavební povolení. Stavět se začalo v létě loňského roku a studium bude v areálu zahájeno od října.