Tvorbu Luďka Maňáska znají především děti. Z knih. Čítanek a zpěvníků. A to nejen doma. Dostal řadu uznání například v Německu, Rakousku, Polsku a dalších zemích. Ilustroval pro nakladatelství Artia a Albatros. „Byl skvělým člověkem, srdečným a milým společníkem, jemuž byl blízký vtip,“ říká o něm historik Karel Herčík a dodal, že ve své oboru byl uznávaný jako odborník, který se nerozpakoval zaujímat až nekompromisní, tvrdá stanoviska a otevřeně je vyjadřovat. 

I proto Společnost Mikuláše Klaudiána pořádá zítra v Galerii pod věží od 16.15 hodin vzpomínkový večer nazvaný Luděk Maňásek - Jak jsme ho znali. Úvodní slovo bude mít Zdena Kuhnová a hlavním protagonistou výstavy bude Karel Herčík. Po kulturním programu budou na akademického malíře a ilustrátora vzpomínat jeho souputníci, přátelé i obdivovatelé. Například tiskař a výtvarník Zdeněk Gola, člen Skupiny mladoboleslavských výtvarníků. „Luděk byl špičkový ilustrátor. Byl to taky můj kamarád, který za mnou pravidelně chodil do tiskárny a kterého jsem například také vezl na operaci kyčle,“ vybavuje si po letech Zdeněk Gola a dodává, že rád vzpomíná na společnou práci na programech pro boleslavské divadlo. 

V letošním roce si Mladá Boleslav připomíná 15. výročí od úmrtí Luďka Maňáska vydáním reprodukovaného kalendáře z roku 1985, který byl pojmenován Čarovný svět pohádek Luďka Maňáska. Ten si bude možné na akci za sníženou cenu zakoupit. Obdobně i malou publikaci o autorovi. Tím ale vzpomínání na neobyčejného umělce nekončí, neboť si jeho tvorbu připomene 13. února od 17 hodin i zámek v Bělé pod Bezdězem. O den později, také od 17 hodin, začne akce také v Kosmonosech, v místní hasičárně.