A tak zatímco primátor města Raduan Nwelati hovořil o tom, že svoboda a demokracie nejsou samozřejmostí a zamýšlel se nad obsahem slova morálka, kolem projížděla služební auta různých značek a jejich řidiči směrem k malé skupince lidí u pomníčku obětem komunismu krátce upřeli jen opovržlivé pohledy. Bylo to právě ve chvílích, kdy primátor hovořil i o žebříčku morálních hodnot naší společnosti. 

Ve slavnostní chvíli hovořil i historik Luděk Beneš, který připomenul významné historické události, které se k 17. listopadu v našich dějinách vztahují, a to uzavření českých vysokých škol v roce 1939 a sametovou revoluci v roce 1989. Třetím řečníkem byl kazatel Jakub Škarvan, jenž si kladl otázku, zda se naší generaci podaří předat svým potomkům lásku ke svobodě a zda se naopak nestanou vzpomínková setkání 17. listopadu jen prázdnou schránkou bez obsahu. 

V pátek 17. listopadu 2017 obyvatelé města automobilů nechali velké okamžiky našich dějin z let 1939, 1968 a 1989 v předsálích nákupních center nebo na silnicích cestou na chaty a chalupy. „Co byste chtěl, pane. Podívejte se, kdo dostává státní vyznamenání, kdo sedí na hradě a kdo bude naším premiérem. Nezasloužíme si nic lepšího,“ řekl muž důchodového věku a pomalu odešel domů. A s ním i ostatní. Mezi přítomnými bylo i několik dětí. Asi tři.