Mladá Boleslav – Krásné dobové uniformy i zbraně všude, kam se podíváš. Příznačné místo u mladoboleslavských kasáren. Atmosféra plná nadšení. K pochodu připraveni muži starší i mladší a nechybí ani ženy.

Z těchto čtyř hesel lze odvodit, že v Mladé Boleslavi měli o víkendu dostavení nadšenci do historie. Muži a ženy, jež neváhají obléknout historickou vojenskou uniformy a tak trochu si udělat radost, se v sobotu sešli u budovy kasáren v Jičínské ulici, aby pak společně pochodovali přes celé město až do vyhlášené legendární hospůdky U Hymrů v historickém jádru města.

Nadšenci z celé země i zahraničí

Tam pak vojáci a vojandy z Mladoboleslavska, Prahy, Pardubicka, České Lípy, polského Krakova a rakouského Lince zakončili slávu dobrým mokem a každoroční již tradiční zabíjačkou, jak ji sami s nadsázkou přezdívají prasovraždou. Akci uspořádala mladoboleslavská historická jednotka a místo setkání bylo zvoleno právě u kasáren v Jičínské ulici, které byly dříve udržovány a sídlila v nich jednotka C. & K. LandwehrInfanterie Regimentu 10.

Historičtí nadšenci se na tomto místě scházejí obvykle začátkem roku, aby si připomněli a uctili památku předků věrně sloužících své vlasti v duchu přísahy, kterou složili a naplňovali v dobách dobrých i zlých.

Vyznavači vojenské historie chtěli ale akcí upozornit také na stále neutěšený stav kasáren, které postupně chátrají a zejména v interiéru jsou likvidována. Mnoho let se přitom s budovou nic neděje a od soukromého investora i politiků přicházejí jen plané řeči. Aktivisté se obávají, že vše směřuje k likvidaci tohoto historicky cenného objektu.

"Jediné, co mi zbylo po dědovi, je pravý bajonet," říká nadšenec Miloš Kredba z Mladé Boleslavi. Jeho děda sloužil na frontě v Itálii. Rozhovor najdete již v pondělí 16. ledna v tištěném Boleslavském deníku.