Vsobotu 14. května se bude v Mladé Boleslavi Na Výstavišti u Ámose v 10 hodin konat férová snídaně pro nejširší veřejnost.

„Za místo konání jsme zvolili park Na Výstavišti, neboť to je oblíbené místo setkávání mladoboleslaváků,“řekl Deníkuspoluorganizátor férové snídaně v Mladé Boleslavi a předseda občanského sdružení Téma dne Jan Kurka.

Tento snídaňový happening proběhne ve stejnou chvíli v celé řadě dalších českých měst. Lidé budou mít možnost posnídat fair trade potraviny jako např. banány, kakao, kávu, čaj, džus, sladkosti upečené z fair trade surovin apod., a to společně na veřejném místě.

Češi se tak připojí k desetitisícům snídajících lidí na celém světě, kteří budou v tento den oslavovat Světový den pro fair trade. Loni se snídaně zúčastnilo v 21 zemích 110 000 lidí, již takto podpořili myšlenku spravedlivého obchodu.

„Momentálně je přihlášeno 39 měst a jejich počet stále narůstá,“ sdělila republiková koordinátorka snídaňového happeningu Barbora Mrázková ze společnosti NaZemi. Aktualizovaný seznam míst a více informací o snídaních naleznete na webových stránkách www.ferovasnidane.cz .

Fair trade je způsob obchodu dávající drobným pěstitelům a řemeslníkům z rozvojových zemí příležitost uživit se vlastní prací za důstojných podmínek. Pokud si tedy český spotřebitel koupí fairtradový výrobek, má jistotu, že za ním nestojí například zneužívání dětské práce, nelidské pracovní podmínky, či devastace životního prostředí. Více informací k tomuto tématu lze najít například na webových stránkách www.fairtrade.cz.