Když se před dvěma lety objevil nápad vysadit vinici na svahu nad Ptáckou ulicí, v řadě místních to vyvolalo rozporuplný názor. Jedni byli jednoznačně pro, druzí jen kroutili hlavou a přemýšleli, jak bude chutnat víno z vinice, která je přímo nad frekventovanou komunikací.

V sobotu ale nastal čas zúčtování a konec všem filozofickým úvahám a fámám. Mladá Boleslav má své první víno. Košt si samozřejmě vedení magistrátu nenechalo pro sebe, ale pochlubilo se s ním veřejnosti, a to přímo na pátém ročníku Slavností vína.

Panenské Cuvée, jak se premiérové víno jmenuje, bylo možná tím hlavním aspektem, proč sál v Domě kultury zaplnilo více než tisíc návštěvníků.
Jestli je víno, které vzniklo ze sklizně na vinici Podstupenský pramen nad Ptáckou ulicí, tak dobré, jak prezentoval otec nápadu Daniel Marek, náměstek primátora, to necháme na posouzení každého z vás.

Boleslavské víno

Každopádně u stánku nesoucího příznačný název Boleslavské víno, se po celé odpoledne a večer tvořila fronta. Nejeden návštěvník chtěl na jazyku poválet bílé suché víno vytvořené z odrůd Johanniter a Solaris.

Skleničku v ruce svíral i Daniel Marek. Jak víno chutnalo právě jemu? „Já jsem s výsledkem spokojený, má příjemnou ovocnou chuť. Navíc dopadlo dobře i při hodnocení odborníky," chválil náměstek primátora.

Kdo si ale chtěl láhev odnést domů, neuspěl. Víno totiž nemá registraci, a tak ho nelze prodávat. Kdo zavítal na slavnosti, mohl ho ochutnat zdarma. K dispozici bylo 150 lahví.

„Musím říct, že nám počasí na premiérovou úrodu přálo. Hrozny měly v sobě hodně cukru a ve výsledku jsme sklidili něco kolem 250 až 300 kilogramů," zhodnotil náměstek primátora. Na kvalitu mělo podle něj vliv i to, že na sto devadesát sazenic vína nebyl použitý žádný chemický postřik proti chorobám. To by se ale příští rok mělo změnit. Město chce totiž vyprodukovat více litrů vína. Daniel Marek ale slibuje, že na chuti to lidé nepoznají.

Třiadvacet vinařů z Čech i Moravy

Návštěvnost letošního ročníku Slavností vína nepřekvapila šéfa mladoboleslavské kultury Milana Prunera. „Určitě byl každý zvědavý na to, jak naše víno chutná. A co si budeme povídat, na návštěvnosti velkou roli sehrálo také počasí. Celý den prší, a tak lidé hledali zajímavý program," řekl Milan Pruner s tím, že tisícovka příchozích je skutečně rekordní. Loni dveře do Domu kultury za vínem otevřelo něco přes sedm set lidí.

Nicméně šéf kultury vyzdvihl i kvalitní vinaře, které do města automobilů pozvali, a také doprovodný program, o který se starala kapela Medicimbal.

„Zájemci mohli ochutnat produkci třiadvaceti špičkových vinařů z Čech a Moravy," upřesnil Milan Pruner.

Panenské Cuvée si zasloužilo také křest. Ujal se ho kromě šéfa kultury a náměstka primátora také vinař Jaroslav Jäger, který víno z dodané sklizně vytvořil. „Mnoho lidí se diví, jestli lze v Mladé Boleslavi vypěstovat kvalitní hrozny a z nich vyrobit kvalitní víno. Může. Letošní produkce je toho důkazem," dodal Jaroslav Jäger.