Mladá Boleslav má v tomto ohledu velké plány. „Principy Smart City byly oficiálně zaneseny i do strategického plánu rozvoje města. Řada věcí už je postupně uváděna v život a funguje,“ uvedla mluvčí magistrátu Šárka Charousková. Jako příklad pak uvedla aplikaci Mladá Boleslav v mobilu nebo nové chytré parkovací automaty. V plánu jsou ale třeba i chytré klíčenky do škol.

Chytrých technologií pro města je ale celá řada. Velká část z nich souvisí s dopravou. Samostatnou kapitolu v tomto tvoří například připravovaný parkovací systém. Lidé si díky němu budou například moci on-line zjistit, zda je na parkovišti volno, on-line zaplatit parkovné či si jej prodloužit.

Jde ale i o menší projekty. Například o bezplatné pokrytí signálem wifi na některých místech, jako to aktuálně funguje třeba ve sportovní hale. Ve hře jsou i takzvané inteligentní autobusové zastávky, inteligentní jízdní řády.

Na těchto projektech město spolupracuje také s automobilkou Škoda Auto.

Jedná se ale o nákladné věci, například jen úprava křižovatek, radarů a semaforů ve městě by podle mluvčí přišla na více než 100 milionů korun. „Proto se věci realizují postupně,“ dodala Charousková.

Chytrých měst je v kraji celá řada. Průkopníkem v tomto ohledu je Kolín.