Kromě Národní výstavy, která se v Mladé Boleslavi pořádá z pověření Českomoravské kynologické unie, Kynologické jednoty ČR a ve spolupráci s Kynologickým spolkem v Mladé Boleslavi, se zde konala také klubová výstava plemen welsh corgi a kelpie, a speciální výstava českých fousků.

Národní výstavu pořádá Kynologický spolek v Mladé Boleslavi už od roku 1991, od prvního konání uběhlo tedy již čtvrt století.

Spolu s Mezinárodní výstavou, která má na Krásné louce také dlouholetou tradici, je považovaná za nejvýznamnější akci konanou v tomto areálu.

Letos si výstavní plochu vyzkoušelo téměř tři tisíce psů i se svými páníčky. Nechyběla ani spousta návštěvníků a milovníků zvířat. Psí výstavy jsou pastva pro oko nejen pro psovody, ale také pro širokou veřejnost.

Ani o kvalitní rozhodčí nebyla nouze. Už jen samotný ředitel výstavy Otakar Vondrouš je žádaným rozhodčím a jezdí také do zahraničí. Hodnotila i Libuše Ubrová, první dáma české kynologie. K významným porotcům patřili také domácí Miroslav Václavík nebo Victor Lobakin, rozhodčí z Arzerbajdžánu. Důležitým hostem byl i poslanec parlamentu Radim Fiala.

Také na boleslavské „národce" se posuzují všechna plemena schválena organizací FCI. Ta současně zařazuje psy do skupin podle typu nebo přesněji pracovního zařazení.

Podle nich se potom dělí také plemena na výstavní dny. Vystavovala se i plemena ve vývoji, která zatím na uznání mezinárodní kynologické organizace teprve čekají.

A jako na ostatních větších výstavách, ani zde nemohla chybět soutěž Mladý vystavovatel, kde mezi sebou soutěží mládež ve věku od 9 do 17 let. Předvádí svůj vztah k pejskovi, své vědomosti o něm a současně také vystavovatelský talent. Na této soutěži se standardně získávají tituly CAC ČR, Res.CAC ČR, CAJC ČR, Národní vítěz a Vítěz plemene FCI, tedy BOB.

Soutěží se také o Nejlepší pár, Nejlepší chovatelskou skupinu, Nejlepšího veterána, Nejlepšího psa/fenu ze tříd dorostu, Nejlepšího mladého výstavního dne, Nejlepšího mladého výstavy, tedy BIS junior, Vítěze skupiny FCI a Vítěze výstavního dne. Oba vítězové dne se poté spolu utkají v závěrečném kruhu a jen jeden si může odnést titul Nejlepší pes výstavy, BIS. Tím se stal irský setr Abandinus ze stanice Elimar Doubrava.

Už nyní se kynologický spolek připravuje na další velkolepou výstavu. Poslední víkend v srpnu se v Mladé Boleslavi opět sejde tisíce vystavovatelů na Mezinárodní výstavě.

Autor: Kristýna Žáková