V případě očkování jednodávkovou vakcínou pak platí, že aby lidé mohli do nemocnice na návštěvu, musí uplynout od očkování nejméně čtrnáct dní a nejvýš devět měsíců.

Další možností je při vstupu na oddělení předložit zdravotnickému personálu potvrzení o absolvování testu. Akceptovány jsou oba typy testu, PCR i antigenní. Shodně pro ně platí, že nesmí být starší osmačtyřiceti hodin.

Zámek Bělá pod Bezdězem
OBRAZEM: Bělá pod Bezdězem má krásný zámek. Za jeho zdmi sídlí muzeum

Snažit se dostat za hospitalizovaným pacientem se samotestem s negativním výsledkem by bylo marné. Samoodběrové testy nemocnice neuznává.

Poslední možností je prokázat se potvrzením o prodělaném onemocnění covid-19. Host už ale musí být zcela zdráv a zároveň doklad nesmí být starší devadesáti dní.

Každý příchozí musí mít dýchací cesty zakryté respirátorem nebo rouškou, při vstupu do nemocnice a pak podruhé před oddělením si všichni dezinfikují ruce, stejně jako při odchodu. Platí nadále i rozestupy.

Změny vycházejí z rozhodnutí ministerstva zdravotnictví o nových podmínkách.

„Nadále platí, že maximální délka návštěvy u jednoho pacienta je dvacet minut a přítomna může být u jednoho pacienta pouze jedna osoba,“ připomněla mluvčí Klaudiánovy nemocnice Hana Kopalová s tím, že časem návštěv je každý den doba mezi patnáctou a sedmnáctou hodinou.

Ilustrační foto
Nahradí Češi cizince? Kempy se chystají na hlavní sezonu. A doufají v oživení

Návštěvy stále nejsou povoleny na odděleních, kde jsou hospitalizováni pacienti s onemocněním covid-19. „Na odděleních JIP jsou povoleny od třetího dne hospitalizace. Individuální návštěva musí být schválena ošetřujícím lékařem,“ dodala Kopalová.