Rozpočtové provizorium nastoupí v případě, že není k 1. lednu schválený rozpočet pro daný rok, a dočasně zajistí plynulý chod města. Provizorium pro rok 2021 schválili zastupitelé v pondělí 7. prosince a město s ním musí hospodařit do chvíle, než se podaří rozpočet kompletně sestavit a schválit. To by mělo být nejpozději v březnu 2021. „Výhodou je, že budeme přesně znát případné přebytky a daňové příjmy z roku 2020 a můžeme je přesně zapracovat do rozpočtu nového,“ uvedl primátor Raduan Nwelati (ODS).

Podle jeho názoru tak nemůže docházet k tomu, že se některé položky přepočítají a město bude muset rozpočet zásadně předělávat.
To potvrdila i mluvčí magistrátu Šárka Charousková. „Ve chvíli, kdy končí rok, tak přesně víme, jaké budou daně, kolik můžeme očekávat a jak s tím nakládat. Dopředu je to těžké a v případě změny se rozpočet musí upravovat,“ dodala mluvčí.

Podle vedení magistrátu jde o krok, který se v Mladé Boleslavi velmi osvědčil. Praktikují ho tam už od roku 2016. „Město to nijak nebrzdí, věci běží dál, může se rozhodovat až o 50 milionech, což je stejně částka, o které by muselo rozhodovat zastupitelstvo. Opozice to nemá ráda, ale ničemu to nevadí,“ řekla mluvčí.

Opozice rozpočtové provizorium vskutku zcela otevřeně kritizuje. „Hospodaření na městě je totálně nezodpovědné. Rozpočtové provizorium je zvláštní věc. Všechny obce schvalují rozpočty před koncem roku, tak nechápu, proč ho v Mladé Boleslavi máme schvalovat až po novém roce,“ zdůraznila opoziční zastupitelka Jana Krumpholcová (Zelení).

Podle jejího názoru má město i přes provizorium a dodatečné schvalování hotového rozpočtu stovky rozpočtových opatření ročně. „To znamená, že se v průběhu roku dějí přesuny peněz, které jsou v podstatě nedohledatelné a nikdo se v tom už nevyzná,“ myslí si Krumpholcová.

Podobně to vidí i další opoziční zastupitel Karel Skála (KSČM). „Je to takhle zvykem několik roků, ale není to transparentní,“ okomentoval.

Podle Šárky Charouskové je pravda, že rozpočtová opatření se dělají i přes rok. „Ale je jich mnohem méně než dříve,“ upozornila.