Podle jeho hrubého odhadu chybějí ve městě asi dva tisíce bytů – a současná situace, kdy lidé leckdy za prací do Mladé Boleslavi pouze dojíždějí, ale žijí jinde, mu nepřijde jako ideální. „Občané přespávají mimo Mladou Boleslav, ale služby používají tady. Tím, že mají trvalé bydliště jinde, daně za tyto lidi nechodí do Mladé Boleslavi, ale do těchto obcí,“ podotkl. Důvod pro výstavbu nových bytů to ale není jediný.

Zajistit nové byty chce i proto, aby na ně lidé snáze dosáhli, vysvětlil. „Jeden z velkých problémů Mladé Boleslavi je ten, že tu máme nedostatek prostoru pro bydlení a tím, že jsou ceny vysoké, na ně lidé nedosáhnou a staví se v okolí,“ uvedl primátor Mladé Boleslavi.

Otázkou ovšem zůstává, jak vlastně byty postavit, stejně jako forma, kterou se bude výstavba realizovat. A na kolik to celé vyjde. Podle hrubého odhadu Raduana Nwelatiho hrubý počet bytů, kterých se nedostává, jde do hodně vysokých čísel – až tisíců. Kdo by ale byty měl postavit, je na pováženou. „Je otázka, jestli by všechny mělo stavět město, nebo část město a část developeři, případně jestli má být i část společného projektu,“ naznačil možné varianty.

Stejně tak se bude uvažovat nad tím, pro koho by byly byty určené. „Zda by to byly byty pro seniory, pro mladé rodiny, či třeba pro policisty,“ naznačil primátor. Právě bezpečnost je jedním z témat, kterému se chce nové zastupitelstvo věnovat – a bude potřeba doplnit stavy městské i republikové policie. Byla by možnost ubytování zajímavou nabídkou pro nabírání nových lidí?

Část lokalit je pro stavbu bytů vytipovaných, vedení magistrátu ale zatím nebylo konkrétní, o která místa by se konkrétně mělo jednat. „Co se týká lokalit, jsou vytipované a budeme hledat další, pokud zjistíme, že je některý pozemek vhodný, budeme ho pro bytovou výstavbu odkupovat,“ řekl Raduan Nwelati.

Podle jeho slov je dále nutné, aby město mělo byty, které si nechá trvale ve svém vlastnictví, něco si budou moci například rodiny koupit. „Bude to kombinace více způsobů. Město nebude stavět jen nájemní byty, škála bude širší. Je to úkol, který je hodně akcentovaný nejen v tomto volebním období, ale i pro to další,“ poznamenal Raduan Nwelati. Má to své opodstatnění. „Podle mě chybí dva tisíce bytů v Mladé Boleslavi. Tak rychle tolik bytů nepostavíme, aby to bylo hotové do dvou let,“ vysvětlil.

Situaci okomentoval také mladoboleslavský radní a náměstek pro oblast vztahů se Škoda Auto Robin Povšík. Podle něj si člověk může zvyknout na dopravní zácpy, ale když nebudou pro obyvatele volné byty, začne město stagnovat. Také kvituje rozhodnutí, že bytovou kapacitu nemá řešit primárně developerský projekt, podle jeho názoru má v tomto ohledu hrát hlavní roli město. „Byla to věc, kterou jsme propagovali ve volební kampani a je pro nás důležité, aby tu byly městské byty. Úzce to souvisí s bezpečnostní, se zajištěním zdravotnických a sociálních služeb, i se školstvím,“ podotkl.