Některá města v Česku při té příležitosti v minulých letech nasvítila purpurovou barvou významné městské budovy a letos se k této akci poprvé připojí i Mladá Boleslav.

"Kolem 18. hodiny bude v daný den nasvícena budova městského divadla. Ta se tak ponoří do stejné barvy jako významné stavby a místa po celém světě, například Eiffelova věž, Empire State Building nebo Niagarské vodopády," uvedla mluvčí mladoboleslavské Klaudiánovy nemocnice Hana Kopalová.

"Iniciátorem akce v Česku je organizace Nedoklubko, která má zastoupení i v Mladé Boleslavi a u divadla bude v době nasvícení přítomna i mladoboleslavská zástupkyně sdružení, která bude zájemcům odpovídat na dotazy," doplnila Hana Kopalová.

Symbol ocenění za zranění v boji

Organizace Nedoklubko si vytkla za cíl podporovat rodiče v těžkých chvílích po předčasném porodu. Purpurová barva, do níž se 17. listopadu halí významné objekty, je původně vnímána jako symbol ocenění za zranění v boji. Purpurové srdce se udělovalo vojákům, v posledních letech převzali purpurovou symboliku i rodiče nedonošených dětí na celém světě.

"V Klaudiánově nemocnici s sebou do života dostávají nedonošené děti od organizace Nedoklubko purpurová háčkovaná srdíčka s povzbuzujícím vzkazem, aby věděly, že v tom nejsou samy," řekla Hana Kopalová.

Ročně se v Česku narodí nečekaně dříve cca 9000 dětí. Oficiální akce Nedoklubka ke světovému dni se koná 9. listopadu na Žofíně.