Na nepříjemnou část Dušiček, která je hlavně spojená s nenechavci a zloději, kteří se soustřeďují do oblastí kolem hřbitovů a hlavně k autům před nimi zaparkovanými, se připravují města po svém: často pak chystají opatření v podobě posílení hlídek.

V Mladé Boleslavi se v tuto chvíli investice do hřbitovů nechystají, pouze drobné úpravy, řekla mluvčí magistrátu Šárka Charousková. Na bezpečnost kolem těchto míst v dušičkovém období ale strážníci lidi upozorňují, počítá se i s posílením hlídek. „Jako každý rok je ale zvýšený dohled nad hřbitovy, strážníci místo hlídají, případně za stěrače umisťují výzvu, že auto není trezor,“ uvedla.

Na dopravu a bezpečnost kolem hřbitovů dohlížejí i policisté, vysvětlila Lucie Nováková, tisková mluvčí policistů z mladoboleslavského územního odboru. „Policisté pořádkové i dopravní policie v tomto období dohlížejí nejen na bezpečnost a plynulost silničního provozu, ale provádějí i dohled nad bezpečností na hřbitovech i v jejich okolí,“ vysvětlila.

V tuto dobu se totiž na silnicích objevuje více aut – zároveň stoupá počet lidí, kteří neváhají ukrást květinovou výzdobu hrobů, nebo například kabelku, kterou si například při úpravě hrobu někdo odloží. Vedle toho musejí lidé počítat, že o Dušičkách potkají na silnici více automobilů.

Situaci nepomáhá ani sychravé počasí. Časté mlhy, deště, šero, uzavírky, opravy vozovek, objížďky – s tím vším je podle policistů třeba počítat. „To vše vyžaduje na řidičích, aby se o to více věnovali řízení vozidla, dodržovali stanovenou rychlost, bezpečnou vzdálenost mezi vozidly, obrnili se trpělivostí a přidali i více ohleduplnosti mezi sebou,“ uvedla Lucie Nováková.

Ta zároveň apeluje na řidiče, aby jezdili tak, aby snížili riziko dopravní nehody na minimum a aby při opouštění vozidla nedávali šanci zlodějům. „Návštěvníkům hřbitovů doporučuje, aby byli ostražití a měli své osobní věci neustále pod dohledem,“ dodala.

Třebaže Dušičky jsou tradiční událostí, kdy si připomínáme své předky, v posledních letech sílí i nová tradice v podobě Halloweenu a s ním spojené lampionové průvody, třeba i ve strašidelných maskách, nebo například dlabání a dekorace dýní. Vyrazit můžete třeba do lesoparku Štěpánka, kde na vás 31. října od 16 hodin čeká strašidelná cesta u městského bazénu, na programu jsou hry, dlabání dýní, strašidelné překvapení vodních skautů, či ohnivá show a dětská diskotéka. Oslavit Halloween můžete také v nízkoprahovém klubu Činžáku 31. října, nebo v kavárně Škoda nezajít 31. října od 18 hodin.