„Bohužel se nám stala nepříjemná věc. Radnice našla v našem depozitáři, který máme v nepořádku, použitý nočník. Jak tady ale koukám na světle, je úplně prázdný. Není tam to, co jsem si myslel. Slibuji radnici i vám, že tam budeme více uklízet, protože pořádek dělá přátele," otevřel ironicky Václav Petříček, předseda Muzea, galerie a lapidária v Kosmonosech zřejmě poslední expozici v prvním patře zámku, které v současné době slouží jako výstavní prostory.

Město totiž chce podle všeho po dvanácti letech vystěhovat zdejší muzeum mimo zámek a volné místnosti plánuje dát k dispozici základní škole, která bojuje se stále se zvyšující kapacitou žáků. Co bude s exponáty, nikdo neví.

„Stěhovali jsme se už čtyřikrát. Málokdo si dokáže představit, co to bylo za dřinu a jak exponáty trpí. Některé jsou poničené, ale snažíme se je restaurovat," konstatoval smutně Václav Petříček.

Připomněl, že muzeum na zámku nejdříve využívalo jako sklad klenutou místnost zvanou „mlékárna". Odtud ale musel pryč, protože byla přebudována na školní jídelnu. Depozitář tehdy našel dočasné místo v části, která před tím sloužila pro vytápění budovy. Jenže ani zde nepobyl dlouho. „Už v roce 2007 jsme prostor museli znovu vyklidit, protože zde měly vzniknout šatny, kde ale dodnes nejsou. A tak mobiliář putoval do sala terreny," popsal předseda Muzejního spolku.

Minulé vedení města pak ale zahájilo generální opravu fasád zámku, a tak se „sklad" stěhoval opět. „Depozitář jsme se svolením a za pomocí města a hasičů převezli do nepoužívaného objektu na bývalém koupališti. Muzeum v něm má mezi řadou zašlých a poškozených i hodnotné, restaurované předměty, které byly tři roky vystavované v budově Sboru českých bratří v Mladé Boleslavi. A teď prý musí být objekt vystěhovaný. Na ten ale nemáme nájemní smlouvu, jakou máme v zámku. Občanský zákoník ale pamatuje i na tyto případy, a tak se budeme bránit," posteskl si Václav Petříček.

Loni byl objekt pro členy spolku i jeho pomocníků z řad „nepříliš ukázněné mládeže" uzavřen a ještě vyměněn klíč. Horší ale je, že Muzejní spolek, ani město nemá náhradní prostory.

Martin Macoun, místostarosta Kosmonos, nechtěl při otevírání výstavy na zámku situaci příliš komentovat. Na naléhání návštěvníků, které budoucnost muzea zajímala, ale několik vět přece jen pronesl. „Tato slavnostní chvíle není zrovna vhodná na to, abychom tady rozebírali tak vážnou věc. Chtělo by se brečet, když vidíte, že spousta artefaktů je hrubě poškozena. Muzea se nechceme zbavit. Naopak. Myslím si, že toto vedení města nezpůsobilo to, že muzeum je v dezolátním stavu," prohlásil Martin Macoun na nádvoří zámku před zhruba dvěma desítkami posluchačů.

Rozporoval i domněnku, že by podle některých návštěvníků, měla být budova na koupališti již prodaná. „Není to pravda, je to holý nesmysl. Domek není ještě zcela zkolaudovaný. Navíc se chystáme koupaliště revitalizovat a bude tam odpočinková zóna pro veřejnost," dodal Martin Macoun.

To ale není vše, co předsedovi muzea leží v žaludku. „V Kosmonosech budou tři sportovní areály, ale pro muzeum se nenajde budova žádná." kroutil hlavou.

Jedinou stabilní a zatím neohroženou expozicí muzea mohou návštěvníci najít ve středu města na náměstí, kde soukromá společnost přestavěla část historického statku na penzion s restaurací. S využitím podmínek dotace na výstavbu zde bylo možno zřídit malou, ale oblíbenou expozici "Život na gruntu", určenou především mládeži. Tu je možno si prohlédnou na požádání v recepci téměř kdykoliv.

Muzejní spolek našel způsob, jak vyřešit všechny starosti. „Jako ideální se před čtyřmi lety jevila koupě historicky i architektonicky cenného domu pod Loretou, tzv. bývalý panský špitál. Náš podrobný návrh na využití a unikátní propojení s Loretou zastupitelstvo zamítlo. Dnes je dům prodaný. Vedení města poté nabízelo opuštěnou restauraci Šmak, bývalý špejchar a nakonec i areál sokolovny. To ale byly vzdušné zámky!" dodává smutně Václav Petříček a věří, že se nedožije toho, že uvidí, jak cenné exponáty létají z oken tak jako či třicetileté války či socialismu. Nakonec dodal, že je morální povinností obou stran se dohodnout a vybudovat kulturní centrum i s muzeem tak, jako to mají všechny velikostí souměřitelné obce v regionu.