Pan Mlejnek, stejně jako jeho sousedé, dnes kouká ze svého domku do panenské přírody. Brzo by ale mohl mít přímo „před nosem" nepříliš voňavou bioplynovou stanici. Klidné a městskému ruchu vzdálené místo na severovýchod od města Kosmonosy by se mohlo značně změnit.
Poblíž zchátralého a obnovovaného zámku Studénka stojí rozpadlý a desítky let nepoužívaný vepřín.
Už od loňského roku se v místech bývalého vepřína ale jedná o vybudování bioplynové stanice, tedy zařízení, které by z chlévské mrvy a kukuřičné siláže dovážené do těchto míst od kravína v Dolních Stakorách vyráběla elektřina.
Ve stanici by rozkladem organické hmoty, tedy kukuřičného šrotu, chlévské mrvy pomocí speciálních bakterií bez přístupu vzduchu vznikal metan. Ten by se pak spaloval ve spalovacím motoru, který by poháněl generátor elektrického proudu. Není ale vyloučeno, že by se sem časem dovážel třeba odpad z jatek či prasečí kejda.
Majitelé nemovitostí se obávají nejen hluku a zápachu, ale poukazují i na jasnou devastaci přírody na okraji přírodní rezervace „Vrch Baba" bez jakékoli návaznosti na zemědělskou činnost. Navíc by měla stanice vzniknout vedle zámku rekonstruovaného i ze státních dotací. I vedle historického objektu by taková "chemická továrna" vypadala přinejmenším podivně.
Obyvatelé mají také oprávněné obavy, že by se podstatně snížily ceny domů a reálnost prodeje nemovitostí v Horních Stakorách i okolí.
„Sepsali jsme již dvě petice. Jednu podepsalo přes 230 lidí, druhou asi sto patnáct," říká Jan Mlejnek, majitel jednoho z domů. „Nedaleko rodinných domů bychom místo přírody prakticky koukali na „továrnu", která zcela znehodnotí tuto krajinu a není pro tento region ničím přínosná," dodává pan Mlejnek.
„Ve věci „bioplynové stanice Studénka" nebylo vydáno žádné rozhodnutí o umístění stavby ani žádné stavební povolení. Na základě žádosti o vydání rozhodnutí o umístění stavby bylo zahájeno řízení. To bylo přerušeno, nejdéle však do konce letošního roku. Neobsahovalo totiž dostatečné podklady pro posouzení záměru," uvedl ve svém vyjádření vedoucí odboru výstavby a životního prostředí městského úřadu v Bakově nad Jizerou Lubomír Peroutka.
Podle jeho slov také několik občanů z Horních Stakor podalo žádost o zařazení mezi účastníky řízení. Tyto žádosti usnesením zamítli.
„Všichni jsme se proti zamítnutí žádosti odvolali na Krajský úřad Středočeského kraje a jsme připraveni i nadále hájit svá práva na čistý vzduch a nezničenou přírodu" říká Jan Mlejnek.