Magdaléna Formánková se do čela Vrátna vrátila v loňských komunálních volbách po dvanácti letech pauzy. A hned se pustila do práce a zvelebování okolí. V rozhovoru prozradila, co je pro obec, která má něco přes stovku místních důležité, i jak lákají nové obyvatele.

Když jsem přijížděla, vysledovala jsem, že tady máte hodně historických budov a dalších památek a že se tady pracuje na zvelebování obce.
Snažíme se to tady postupně dávat dohromady. Děláme to, na co nám stačí rozpočet, síly a případně získáme nějaké dotace.

Na čem v současné době pracujete, máte něco rozdělaného?
Zadala jsem studii na kořenovou čistírnu odpadních vod. Postavit u nás klasickou čističku je velmi nákladné a obec takové prostředky nemá. Pro nás je podstatné, že máme studii, protože to už je krok k tomu, abychom získali dotaci.

Teď máte tedy zadanou studii. Přibližte, jak bude bio čistička vlastně fungovat?
Kořenová čistička odpadových vod, která je založená, jak název napovídá, na kořenovém systému. Součástí toho jsou i jezírka, která se vystelou textilií a nasadí se tam různé rostliny a bioorganismi, které mají čistící schopnost. Všechny nečistoty, léky a látky, které ve vodě nemají co dělat, vstřebávají klidně i několik dnů. Výsledkem je potom úplně čistá voda.

A jak jste na tom s tou dotací?
To je trochu sázka do loterie, protože nevíme, jestli v řízení uspějeme. Kdybychom neměli štěstí, museli bychom kořenovou čističku realizovat na etapy. Ročně máme příjem 2,5 až 3 miliony.

Na kolik odhadujete náklady bio čističky?
Jen vlastní systém čističky by stál kolem tří milionů. Pokud bychom museli dělat i další potrubí, tak by se investice do kanalizace mohla vyšplhat až na deset milionů. Je to pro nás ale priorita a ke všemu přání občanů. Pro ně by to mělo navíc i pozitivní dopad co se týče ceny za vodné a stočné. Nyní platíme kolem třiceti korun za kubík a lidé mají většinou jímky.

Vaše obec je k Mladé Boleslavi docela daleko, napočítala jsem téměř třicet kilometrů, což je běžnou jízdou asi půl hodiny.
Máte pravdu, já tomu říkám bermudský trojúhelník. Přesně za cedulí Vrátno končí Mladá Boleslav a začíná Mělník. Z druhé strany je to zase kousek do České Lípy.

Ovlivňuje toto umístění třeba i počet obyvatel? Přece jen průmyslové zóny, kde jsou časté pracovní příležitosti, jsou v Mladé Boleslavi, ale také v Řepově, Kolomutech a podobně, a ne všem se chce dojíždět.
Určitě, na druhou stranu si myslím, že se Vrátno jako lokalita jednou zalidní. Ale bude to ještě nějakou chvilku trvat. Jedna věc je vzdálenost, druhou je pak to, že ne každý si může dovolit koupit či pronajmout byt v Mladé Boleslavi či pořídit stavební parcelu v okolí. Starousedlíků v poslední době ale ubylo. V současnosti máme kolem 130 obyvatel a v posledních letech přibývají spíše mladí.

Rozumím, takže se sem podle vašeho odhadu začnou vracet například potomci lidí, kteří tady dříve bydleli. Buď na trvalo, nebo na rekreaci.
Migrace obyvatel je velká a lidé se v dnešní době stěhují za prací často. V podstatě se vrací období, které bylo třeba za první republiky. Tehdy bylo běžné, že lidé jinde pracovali a na jiném místě bydleli. Co se týče Vrátna, v dřívějších dobách tady kvetlo zemědělství. I v okolí bývalo spousta pracovních příležitostí pivovar, ve Mšeně se vyráběly dětské kočárky a kola .. to už je dnes všechno pryč.

Můžete jako obec nabídnout například stavební parcely?
My právě žádné vlastní pozemky k prodeji nemáme, protože tím, že ve vesnici dříve žili bohatí sedláci, kteří měli obrovské polnosti, všechno patřilo jim.

A kde sem mohou místní kulturně bavit?
Funguje nám tady hospoda. Je otevřená jen několikrát v týdnu, od středy do neděle, a tím, že nám Vrátnem vedou cyklostezky, často nám tady zastavují i turisté, což je hezké. Děti mají k dispozici samozřejmě hřiště a máme i tenisový kurt. Nedávno nový majitel koupil nedaleký větrný mlýn, což zase může přilákat návštěvníky. A kromě toho je s obcí spojovaná i rozhledna, pod níž jsme darovali pozemek. Půl Vrátenské hory totiž patří obci, které ji daroval Karel IV.

Vrátenský větrný mlýn

close Větrný mlýn historické foto zoom_in Větrné mlýny holandského typu zná asi každý z obrázků. Jeden takový si ale můžeme prohlédnout i nedaleko Mladé Boleslavi. Stačí přijet do obce Vrátno. Kdo by ale čekal, že se mlýn nachází přímo ve vsi, je na omylu.

Je k němu potřeba zdolat ještě téměř čtyřkilometrovou cestu.

Jedna z přístupů je možná z křižovatky cest mezi obcemi Vrátno, Boreč a Kluky. Dostanete se k němu také po asfaltové silnici směrem k místní vlakové zastávce.

Přes koleje ale nemusíte. Před nimi se cesta totiž záhy stáčí vpravo do pole, kde obec před časem nechala udělat zpevněnou cestu. Bez sebevětších problémů ji přeskotačíte na kole, pešky či osobním automobilem.

Jakmile překonáte prvních pár metrů této zpevněné cesty, otevře se vám v dáli pohled na větrný mlýn.

close Větrný mlýn dnes zoom_in Přestože stojí poměrně izolovaný od ostatních vesnických stavení, výlet k němu určitě stojí za to.

Je vysoký přibližně 800 metrů a už z dálky, potažmo z blízka, pohled návštěvníků upoutá zachovalá šindelová střecha či bílá fasáda. Vrátenský větrný mlýn, tedy unikát, který lze v současné době vidět jen na několika místech v Čechách, nechal postavit místní statkář Václav Mareček v roce 1870. Na stavbu se přihlásil zednický mistr Medos ze Mšena. A základní stavební materiál?

Zednický mistr využil toho, kterého bylo dostatek a nebyl daleko. Šlo o lomový kámen z pískovcových lomů.

Avšak kolem mlýna je nyní velmi živo. Nový majitel se mu snaží vrátit historického ducha.

Tajemství vzniku znaku vrátenského

close Znak obce Vrátno zoom_in Letitou historii Vrátna započal v dávné minulosti hrad Vráten. Jak udávají dobové dokumenty, ještě v roce 1130 prý stával na Vrátenské hoře. V současných pramenech však o této pamětihodnosti není žádná informace.

Historie obce se pravděpodobně začala psát v roce 1304, kdy se o ní objevila první písemná zmínka.

Od svých počátků byla příslušenstvím bezdězského panství. Patrně šlo o majetek, který ve vsi vlastnili různí vladykové. Jedním z nich byl Hanuš z Vrátna, který tu působil kolem roku 1437.

Vrátno bylo kdysi dávno památkově velmi hodnotnou vesnicí. Avšak nezůstalo tak až dosud. Před několika desetiletími byla ale rozrušena četnými demolicemi a novou výstavbou.

Přesto se zde dochovalo několik lidových statků s rustikálně barokními branami z 20. - 30. let 19. století, nejhodnotnějšími v celé oblasti dolního Pojizeří, což je vidět například u čp.32, která pochází z roku 1833 a o pět let mladší budovy čp. 28.

Do památkového fondu Vrátna patří také větrný mlýn z konce 18. století a původně barokní kaple se zvoničkou.

A odkud Vrátno dostalo svůj název? To je také historie. Místní jméno Vrátno (Vráten) bylo původně neurčitým tvarem adjektivu k určitému tvaru vrátný, z něhož se vyvinulo substantivum vrátný = strážný dveří (vrat). Název pravděpodobně označoval terénní útvar, který zřejmě připomínal vrata.

Ve znaku obce vidíme také další symboly, jimž dominuje tak zvané mluvící znamení brána statku s otevřenými vraty, coby připomínka zdejší hodnotné lidové architektury. Stranou nezůstala ani Vrátenská hora s novou rozhlednou, symbolizovaná trojvrším s hrotem, stejně jako barokní větrný mlýn (lopatky, případně nakoso postavená kypřice, tedy kovová součást žernovu).

Obilný klas je symbolem zemědělské vesnice. Významné majitele vesnice připomíná hlava psa braky s obojkem, převzatá z erbu hrabat Věžníků.