Uplakané oči, nešťastný výraz ve tváři. Tak se na nás dívá mladá žena s černými vlasy za barem v restauraci na okraji obce Bezno u Mladé Boleslavi. „Nemohu vám nic říct, byla to moje kamarádka, je to hrozné,“ říká se slzami v očích a nechce dál mluvit o neštěstí, které ve čtvrtek brzy ráno otřáslo místními lidmi.

Bezno je obec, která leží na silnici mezi Mladou Boleslaví a Mělníkem. Život zde až dosud plynul poměrně poklidně. Něco kolem devíti stovek obyvatel Bezna se mezi sebou dobře zná. Není divu, Bezno se rozkládá na tisícovce hektarů a jednotlivé domy spolu úzce sousedí. Místní pořádají společné akce a vzájemně si pomáhají.

Stejně společně se bavili i v noci ze středy na čtvrtek. Uspořádali zde pálení čarodějnic a zábavu. Pobavit se přišli i dcera místní starostky a její manžel. „Byli naprosto v pohodě, dobře se bavili, mluvili spolu. Zrovna jsem říkal starostce, že má skvělou rodinu,“ vypráví muž polské národnosti, jenž bydlí uprostřed Bezna v domku na rohu ulice, ve které se neštěstí stalo. Jmenuje se Adam Choptiany a událostí byl zjevně otřesen. Povídal si na zahrádce se svým známým a zjevně spolu rozebírali nedávnou místní tragédii.

„Druhý den po čarodějnicích přišel šok. Prostě šok,“ popisuje Choptiany. Dozvěděl se, že jejich sousedé, které do té doby považoval za vzor rodinné idylky, jsou po smrti.

Podle kriminalistů se jeho sousedé, kteří žili ve velkém bílém domě o pár metrů dál, vrátili ze zábavy později v noci domů. Ve čtvrtek kolem druhé hodiny ráno z neznámých důvodů vzal šestačtyřicetiletý muž pistoli, namířil ji na svoji manželku a vystřelil. Rána z pistole bohužel vykonala své a žena na místě zemřela. Manžel pak zřejmě neunesl tíhu viny a zbraň otočil i proti sobě. Zastřelil se také.

Tragédie má obrovské důsledky. Manželé totiž měli tři dcery, té nejmladší je kolem deseti let. Děti teď zůstaly bez toho nejcennějšího, co měly, bez rodičů.

Místní lidé se marně ptají po motivu děsivé vraždy. Odpověď nepřichází. „Je mi to záhadou. Vždyť byli tak milí, nikdy jsem nezaslechla, že by se hádali nebo měli nějaký spor. Vždy slušně pozdravili,“ říká postarší žena, která v neděli procházela Beznem. Totéž říkají i další lidé, které jsme oslovili.

A motiv vraždy uniká i kriminalistům. „My po motivu pátrat nebudeme. Případ bude odložen, protože vrah je po smrti,“ vysvětluje policejní mluvčí Soňa Budská.

O motivu nemá cenu spekulovat, domnívají se místní. „Je to hrozné, ještě teď se mi klepou ruce. Jsou to zmařené životy, ale v pondělí zase všichni půjdeme do práce. Nezbývá než zapomenout a jít dál,“ dodává muž, který čekal na autobusové zastávce. Ta se nachází jen pár desítek metrů od domu, kde k tragédii došlo.

Co stálo na počátku velkého bezenského neštěstí, zůstane zřejmě navždy záhadou ukrytou uvnitř rodinného kruhu.

A tak je to nejspíš i správné.

Pavel Svačina, Tomáš Ježek