Spánek v chráněné oblasti Národní přírodní památky Radouč v Mladé Boleslavi lidi bez domova stále láká! Na podnět občanů, které bezdomovci pod stromky mnohdy obtěžují, tam musí vyjíždět stále častěji i strážníci městské policie. Vzniklý nepořádek pak musí uklízet pracovníci mladoboleslavské firmy Compag.

Stejně tak tomu bylo i začátkem tohoto týdne, kdy strážníci městské policie objevili pod stromy, hned vedle cesty, kudy denně projdou desítky lidí i dětí, spící muže bez domova. Kolem nich se nacházel velký nepořádek. Strážníci městské policie museli spící muže nejprve probudit. Poté jim přikázali nepořádek uklidit.

Posbírat nepořádek přikázali strážníci bezdomovcům na stejném místě už několikrát. Informovali jsme vás o tom například v pondělím vydání Boleslavského deníku dne 20. srpna. Právě na ten reagovala naše čtenářka Alena Bartůňková. „Druhý den poté, co v Boleslavském deníku článek vyšel, jsem tímto místem v ranních hodinách procházela a nepořádek se tam stále nacházel,“ uvedla čtenářka s tím, že nepořádek měla uklidit firma Compag.
„Jakmile nám městská policie oznámí, že se na nějakém místě v Mladé Boleslavi nachází nepořádek, v co nejkratší době na místo vyjíždíme a naši pracovníci ho uklidí. Většinou se jim podaří sesbírat několik pytlů odpadků,“ hájil se Jan Rympl z firmy Compag. Podle jeho slov uklízí firma takové lokality prakticky každý den. Na svá místa se ovšem po několika hodinách bezdomovci znovu vrací. Většinou i s novými věcmi.
„Co se týká Radouče, jezdíme tam uklízet několikrát do týdne,“ uvedl Rympl.

„Bezdomovci jsou tady prakticky pořád. Městská policie je odtud několikrát vyhnala, ale jen co odjela, začali se sem znovu vracet. I s tím svým harampádím a někdy i s něčím novým. Zabránit tomu se asi moc nedá,“ uvedl na místě starší muž, který tudy pravidelně prochází při venčení psa.
V některých případech si tam bezdomovci dělají i ohně, což je v takových lokalitách zakázané. Kolem sebe pohazují prázdné lahve od alkoholu či sáčky o jídla. Najít v přírodě toaletu není pro ně velkou starostí. To vše se přitom často děje jen několik málo metrů od stezek, které Radoučem prochází.

V některých případech se utáboří i hluboko v lesích, kde se jejich nepořádek kumuluje do mnoha tun.

 

CO SE TEHDY STALO NA RADOUČI?

Dva mladí lidé bez domova – devatenáctiletý muž a jeho stejně stará přítelkyně – se rozhodli utábořit pod stromy v chráněné oblasti Národní přírodní památky Radouč v Mladé Boleslavi. Narazila na ně jedna z hlídek městské policie, která tam prováděla pochůzkovou činnost. Strážníci je proto upozornili, že stanovat v této lokalitě je zakázané. Mladí lidé je po upozornění uposlechli a stan ihned sbalili a z místa odešli pryč. Jen o několik desítek metrů dále odpočíval pod růžovou dekou další z bezdomovců, který byl zřejmě pod vlivem návykových látek. Narkoman proto po upozornění strážníků na nevhodnost svého chování místo svého odpočinku opustil. Hlídka městské policie na místě zjistila značný nepořádek. Informovala o tom pracovníky firmy Compag, kteří nepořádek uklidili ještě týž den v odpoledních hodinách. Při včerejší návštěvě těchto míst redaktory Boleslavského deníku se tam v křoví nacházel jen prázdný spacák a zničená bota.