Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Archeologové našli v Benátkách úlomky ze 14. století

Benátky nad Jizerou - Rekonstrukce Husova náměstí v Benátkách odhalila historickou odpadní jámu, kterou se vydali prozkoumat archeologové.

12.8.2009
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Antonín Hříbal

Při pracích na rekonstrukci Husova náměstí vyšel na povrch zajímavý objev. Jak jsme vás již informovali, na Husově náměstí tak s dělníky působili i archeologové. Ti v jámě našli historické úlomky.

Jak potvrdil místostarosta Benátek nad Jizerou Pavel Štifter, byla objevena odpadová jáma z doby založení středověkého města v místě komunikace. Proto byli přizváni archeologové, kteří několik dní pracovali na výzkumu.

„Archeologové těžili materiál, jenž byl na místě uložen. Našly se tam věci z první poloviny čtrnáctého století,“ uvedl Pavel Štifter.

Jednalo se o zlomky keramiky a také zlomek kachle s plastikou korunovaného krále s mečem v ruce, která byla zřejmě součástí kachlových kamen .
„Jedná se opravdu o hezké kousky, hovořil jsem s archeology o možnosti vystavit nálezy buď v prostorách muzea v Benátkách, či městského úřadu,“ řekl místostarosta Benátek.

Jak uvedl Pavel Štifter, nález vzbudil zájem mezi občany. „Kolovaly fámy, co vše se zde našlo a na jak dlouho se zastaví práce. Ke zdržení rekonstrukce z důvodu nálezu však nedošlo. S firmou bylo domluveno, že bude pokračovat na jiném místě. Archeologové zde byli po dobu deseti dní, z toho však několik dní silně pršelo, takže pracovat nemohli,“ řekl Štifter.

Do budoucna zůstane podle benáteckého místostarosty zhruba jedna třetina odpadní jámy nedotknutá a zůstane schována pod komunikací pro další případný archeologický výzkum.

Průzkum, jenž byl archeology ve městě proveden, bude stát přibližně pětadvacet tisíc korun.

V poslední době město postupně odkrývá svá tajemství. Na podzim minulého roku byly při opravách kaple sv. Rodiny rovněž na Husově náměstí nalezeny dobové dokumenty.

Při pracích na věžičce byly v jejích útrobách nalezeny pamětní listiny s popisem situace doby, časopisy, fotografie, odznaky a veškerá platidla z roku 1967.

I když nález nebyl historicky zas až tak cenným, byl přesto příjemným, a hlavně nečekaným, překvapením. Věci z věžičky kaple byly uloženy v benáteckém muzeu. Zájemci je budou moci zhlédnout při zvláštních příležitostech.

Do věžičky kaple sv. Rodiny na náměstí byly při opravách vloženy materiály a věci ze současné doby.

Autor: Adéla Šťástková

12.8.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Soukromá střední škola Maja uspořádala v rámci akce Mléko do škol svůj projektový den.
16

OBRAZEM: Maja měla Mléko ve škole

V rámci světového dne úrazu dorazily do Klaudiánovy nemocnice v Mladé Boleslavi i dvě třídy dětí ze Základní školy Kosmonosy.
14

OBRAZEM: Děti se učily první pomoc, pak si prošly nemocnici

Ve středu v Deníku: prvňáčci ze ZŠ Brodce a ZŠ Bezno

Už ve středu pokračuje ojedinělý seriál Deníku, v němž se představí všechny děti, které letos nastoupily poprvé do školy. Prohlédněte si jejich rozzářené tváře plné očekávání nových vzrušujících zážitků. Ve středu 18. října pokračujeme fotkami usměvavých dětí ze ZŠ a MŠ Václava Vaňka Bezno a Masarykovy ZŠ a MŠ Brodce.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.

Boleslavské divadlo finišuje s premiérou

Mladá Boleslav – Na prknech Velké scény mladoboleslavského divadla se už tento pátek uskuteční další letošní premiéra. Bude jím hra Deburau.

Kandidátní listina bez žen? Ve středních Čechách mohou voliči najít jedinou

Střední Čechy – O křesla v Poslanecké sněmovně se ve Středočeském kraji celkem – na všech 26 kandidátních listinách, které nyní voliči nacházejí ve svých poštovních stránkách – uchází 754 kandidátů, jejichž průměrný věk dosahuje 46,4 roku. Z nich je 210 žen (tedy 27,85 procenta). V jejich případě činí průměrný věk 47,1 roku.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení