Jde o budovu, přesněji o jednu pětinu budovy na benáteckém náměstí číslo 39. „Je to zapeklitá věc, která se opravdu pomalu stává kauzou,“ potvrzuje starosta Král.

Budova je ze čtyř pětin majetkem města. Jednu pětinu před léty odprodalo pro účely Finančního úřadu. Ten se ale ve městě zrušil a městu bylo navrženo, aby si pětinu odkoupilo zpět.

Město tuto výzvu uvítalo. „Byli jsme rádi, že ji můžeme odkoupit do majetku města, víme, jak ji využít,“ pokračuje starosta Benátek Jaroslav Král.
V budově funguje kulturní sál a ten má město v úmyslu rozšířit o další zázemí pro oblast kultury, hlavně pro uměleckou školu, která sídlí naproti této budově.

Starosta Jaroslav Král ale vůbec netušil, jaké překážky město čekají. „Paradoxem je, že město bylo bývalým Finančním ředitelstvím osloveno k odkoupení, ředitelství si udělalo vlastní odhad, smlouva o odkoupení se podepsala, a pak se ředitelství na nějaký čas odmlčelo,“ uvádí starosta.
Když se po pauze Ministerstvo znovu ozvalo, nestačilo se vedení Benátecké radnice divit.

Původní, jejich vlastní odhad na dva milióny osm set tisíc se najednou změnil o milión, směrem nahoru.
„Ředitelství uvedlo jako důvod změny ve výši odhadu to, že ho jejich odhadce odhadl chybně,“ dodává starosta Jaroslav Král.
Nastala další komunikační pauza, opět ze strany Finančního ředitelství.

Důvodem odmlky v jednání může být to, že ředitelství se reorganizovalo a vzniklo Generální finanční ředitelství. „Smlouva byla ale podepsána před reorganizací a tak by měla platit,“ domnívá se starosta.

Vyjádření druhé strany, Generálního finančního ředitelství se nám nakonec podařilo získat. Mluvili jsme a poté si psali s tiskovou mluvčí ředitelství Jaroslavou Musilovou.

Ve svém vyjádření přiznala, že odhad učiněný ředitelstvím se opravdu o milion změnil směrem nahoru, ale ne kvůli ředitelství. „ K platnosti kupní smlouvy je zapotřebí také schvalovací doložka od Ministerstva financí a tato doložka nebyla v tomto případě ministerstvem udělena,“ napsala nám tisková mluvčí.

Nyní se tedy připravila smlouva, s částkou na odkoupení o milión vyšší, konkrétně na částku 3 milióny 830 tisíc korun. Částku musí odsouhlasit vedení města Benátek, poté posvětit, tedy udělit doložku Ministerstvo financí. Pak může Generální finanční ředitelství uskutečnit prodej 1/5 budovy č. 39.

Jak jsme se také dozvěděli, nový odhad je již hotový, probíhá kontrola, zda obsahuje vše potřebné, poté se osloví město, jestli je ochotno i za navýšenou cenu, pětinu budovy za téměř čtyři milióny odkoupit. Poté tedy veškerý materiál poputuje zpět na Ministerstvo financí.

Bude se čekat na potřebnou doložku. Poté by se mohl prodej pětiny budovy uskutečnit