Na výsledky komunálních voleb v Lysé nad Labem čekal benátecký městský úřad se zatajeným dechem. Proč? Co má město na jihu mladoboleslavského okresu společného se svými sousedy z Nymburska? V současnosti nic zásadního, v budoucnu by to však mohla být dlouho diskutovaná městská policie.

Benátky nad Jizerou ve snaze dostat do svých ulic strážce pořádku, kteří by svým pohybem po městě působili také preventivně, už zkusily kde co. Navázat spolupráci s městskou policií v Mladé Boleslavi, s Milovicemi a nyní právě s Lysou nad Labem. Její starosta Jiří Havelka je podle benáteckého starosty Jaroslava Krále celé věci nakloněn, a tak v Benátkách rádi slyšeli, že Havelka starostenský úřad obhájil.

„Doufám, že se dohodneme. Zatím jsme stále ve fázi předběžného jednání. Naše zastupitelstvo by bylo rozhodně pro, ale podle starosty Lysé by věc mohla projít i u nich," potvrzuje Král.

Co by spolupráce v praxi znamenala? Pro strážníky z Lysé zvětšení rajónu, ale také peníze navíc za přesčasy. Pro město Lysou menší náklady na chod městské policie, protože Benátky by za službu pochopitelně platily.

Hned po Novém roce se do Benátek chystá ředitel městské policie Lysé nad Labem, aby s tajemníkem úřadu probral konkrétní podobu návrhu smlouvy. Návrh by následně probrala obě zastupitelstva.

„Spolupráce s Lysou funguje. Mladí odtamtud k nám dojíždějí do tanečních, uvažujeme o vzájemném propojení obou měst cyklostezkou a mluvili jsme také o tom, že bychom vstoupili do jejich místní akční skupiny," naznačuje Jaroslav Král, že další spolupráce by jen posílila dobré vztahy mezi oběma městy.

Benátky nad Jizerou netrpí zásadní mírou kriminality, vandalství se téměř nevyskytuje a větší prohřešky řeší Policie ČR. Na město dohlíží osmnáct policistů, jejichž očima je také kamerový systém. S městskou policií by se ale strážníci dostali přímo do ulic.