Před čtyřmi lety se o přízeň voličů ucházely pouze čtyři strany a fenomenální vítězství slavila pravice. ODS a TOP 09 získaly takřka tři čtvrtiny hlasů a 17 z 23 křesel v zastupitelstvu. Občané tak vedení města vzkázali, že jsou s jeho prací spokojení.

Bude se situace letos opakovat? Nebo do komunálních voleb zasáhnou tři zbrusu nová politická uskupení? Která? Koho do boje o přízeň voličů vysílají vládnoucí strany?

Král kandiduje

ODS hodlá očividně pokračovat v rozdělané práci. Přestože starosta Jaroslav Král, který v čele města stojí od roku 1990, ještě v únoru svou kandidaturu zvažoval a pohrával si s myšlenkou, že už nebude lídrem kandidátky, Boleslavskému deníku potvrdil, že jeho jméno voliči na prvním řádku listiny opět najdou.

„Rodina na mě vyvíjela tlak, abych toho už nechal. Jenže volby do Poslanecké sněmovny dopadly tak, jak dopadly, a ODS mě oslovila s tím, že jsem ještě potřeba," říká Král.

Na kandidátce ODS došlo k obměně asi jedné třetiny jmen, ta na předních příčkách však zůstávají stejná. Opět kandiduje například místostarosta Pavel Štifter nebo Ludmila Doležalová.

„V současném volebním období máme v zastupitelstvu čtyři křesla, takže výsledek předpokládáme mnohem lepší," říká kandidát za ČSSD Lukáš Nachtmann. Do konkrétních spekulací se ovšem pouštět nechce.

ČSSD vede do nového volebního období opět Milan Procházka, koordinátor zahraničního prodeje značky Škoda. Vedle něj dále třeba strojní inženýr Miroslav Valecký nebo pedagog a sportovec Václav Němeček.

TOP 09 jde do volebního boje s kandidátkou TOP 09 a nezávislí kandidáti pro čisté a bezpečné město. Jejím lídrem je manažer v oblasti telekomunikací Miroslav Hájek.

Na dalších příčkách je například manažerka cestovní kanceláře Jana Truksová nebo Josef Smrčka, vedoucí biochemické výroby.

„Benátky nad Jizerou jsou poslední baštou ODS na okrese. S novými stranami je možné oslabit její dominanci. Osobně mám však obavu z možné rozdrobenosti politické síly, která by mohla město a jeho rozvoj v konečném důsledku paralyzovat," zamýšlí se Smrčka.

Zajímavé je, že většinu pozic na „topácké" kandidátní listině obsadily ženy dokonce v poměru 13:10.

Kontaktovat kandidáty KSČM se nám bohužel během včerejšího dne nepodařilo, svou kandidátku však pochopitelně sestavili.

Tři nová uskupení

Prvním ze tří nováčků je politické hnutí ANO, které se letos pokusí o mohutnou expanzi na komunální úrovni.

Soukromému podnikateli Jaroslavu Řídkému, který je volebním lídrem, se podařilo sestavit kandidátku, v jejímž čele stojí podnikatelé, manažeři a technici, například Luboš Poluha nebo Jiří Haspeklo. Věkový průměr kandidátů je 47 let.

Dalším novým uskupením je Sdružení nezávislých kandidátů a politického hnutí Starostové a nezávislí.

Přestože ve vysoké politice je hnutí STAN v koalici s TOP 09, na společném celostátním sněmu bylo rozhodnuto, že obě uskupení půjdou do komunálních voleb na vlastní pěst.

Lídrem této kandidátky je Jan Dibitanzl, radní, zastupitel a živnostník, který k ostatním jménům, jež se na listině objevují, říká: „Skoro každý náš kandidát je členem nějakého místního spolku, ne-li přímo jeho vedoucím." Číslem dvě je například Jan Tichý, chemik, zastupitel a starosta TJ Sokol, číslem tři Jan Novotný, ředitel základní školy a bývalý zastupitel.

Zajímavým seskupením je také volební strana Benátky sobě sdružení Strany zelených a nezávislých kandidátů. Tu sestavili příslušníci a sympatizanti občanského sdružení Benátky sobě, které iniciovalo petici proti výrobě brusných kotoučů za použití naftalenu.

Na čele kandidátky je pedagožka a předsedkyně výše uvedeného sdružení Sylva Buriánová, dále pedagog Marek Fajfr nebo Jan Vitoušek, jenž zorganizoval zmíněnou petici. Strana stojí na ekologických principech.