Mateřské školy v regionu praskají ve švech. Někde to řeší pouze žádostí o výjimku, aby mohli do školky přijmout více dětí, než je povolené, jinde pouze donekonečně opakují nervózním rodičům, že více dětí prostě vzít nemohou.

Jen málokde se rozhodnou k tomu, aby otevřeli další třídu, nebo dokonce zřídili novou mateřskou školu. Důvod je jednoznačný. Je bez debat, že současný babyboom bude mít krátké trvání.

Kapacita mateřské školy nestačí například v Bakově nad Jizerou. „Ve třídě má být 24 dětí, ale máme víjimku, takže v každé z tříd je o čtyři děti více,“ říká ředitelka Dagmar Vlastová.

Zcela plno je například i ve školkách v Kněžmostě či Dobrovici. „V průběhu roku nás kontaktovali rodiče dvou dětí, jestli by je mohli k nám připsat. Bohužel jsem musela odpovědět, že to nelze. Máme plno – 54 přijatých dětí,“ řekla Deníku vedoucí učitelka Mateřské školy Kněžmost Květa Kobrlová.
Větší zájem rodičů než je kapacita školky byl v dobrovické mateřské škole. A tak museli někteří rodiče nahlásit své děti jinam. Jenže kam, když je všude plno?

„Školku máme naplněnou, celkem 72 dětí,“ řekla vedoucí učitelka z dobrovické mateřské školy Alena Ramharterová. „Letošní zápis bude až v březnu, ale vzhledem k tomu, že rodiče už se nyní hodně ptají, předpokládám, že zase bude plno,“ doplnila.

Přestože dětí je v těchto letech opravdu hodně, například v Kněžmostě nepředpokládají, že by rozšiřovali o další třídu. „Zas takový nápor to není, aby bylo nutné otevírat další třídu,“ soudí Kobrlová z MŠ Kněžmost. „Stalo se, že přebývaly třeba tři děti, ale jejich maminky byly na mateřské, takže nebylo zas takovým problémem, že se do školky nevešly,“ doplnila Kobrlová.
To v Benátkách nad Jizerou se připravují na nejhorší. Už koupili za více než dva miliony korun objekt a vybudovat v něm chtějí novou mateřskou školu, pokud možno o dvou třídách. Ostatní školky ve městě jsou totiž naplněné a v Benátkách roste jeden dům za druhým.

V Benátkách se tudíž zdá být problém desítek rodičů vyřešen. Podobně jako v Bakově. Nad budovami současných bakovských pavilonů totiž mají vzniknout nové přístavby za miliony korun. „Už byla vypracovaná projektová dokumentace a vydáno stavební povolení,“ řekla starostka Bakova Jana Štěpánová.

„Jsem ráda, že zastupitelé přístavbu schválili. Vyřeší však problém jen na jeden rok. Bude nutná i další přístavba,“ uzavřela ředitelka bakovské školky Vlastová.