Muzeum hraček v Benátkách nad Jizerou už totiž nestačí svou velikostí. Jeho rozšíření ale záleží na odchodu ředitelství firmy AVE, která v křídle zámku nyní sídlí. „Pan Fiala, který má muzeum na starosti má mnohem víc hraček, než se do muzea teď vejde,“ říká starosta Benátek Jaroslav Král.
Muzeum hraček má svou symboliku také v tom, že se v Benátkách narodil muž jménem Filip Vancl. Ten se postupně vypracoval, měl svou firmu a v roce 1925 už byla na světě první malá stavebnička s novými, barevně lakovanými díly a s novým názvem MERKUR. „Pan Fiala byl už domluven s člověkem, který se zabývá montáží stavebnice Merkur, rádi bychom aby právě v našem muzeu vznikla expozice z této stavebnice,“ vysvětluje starosta Král.

Současná situace

Jak uvádí starosta Benátek Jaroslav Král, jednání s firmou AVE není úplně jednoduché. „Oni totiž mají u města předplacený nájem na prostory, které bychom právě chtěli využít pro rozšíření muzea. V roce 1996 nám zaplatili 9 miliónů korun a vlastně si tím předplatili nájem na pětadvacet let,“ dodává starosta Král.

Za tehdy získané peníze město vydláždilo nádvoří a opravilo prostory levého křídla benáteckého zámku.
Vedení města se tedy bude snažit s firmou AVE najít společnou řeč a muzeum hraček rozšířit.

Velké stěhování

V návštěvní knize muzea se například dočtete od londýnského občana, že benátecké muzeum je ještě lepší, než to jejich v Londýně.
Muzeum tedy získává světový věhlas. Jak padlo na poslední tiskové konferenci města, pokud se nenajdou náhradní prostory pro firmu AVE, město ji chce vyplatit.