Jak uvedla Jana Vltavská, referentka pro dotační management, hasiči požádali už na začátku letošního roku o dotaci ze Středočeského kraje, z fondu, který pomáhá dobrovolným hasičům. Jednalo se o částku 350 tisíc. „Za tři sta tisíc by pořídili starší vozidlo, padesát tisíc by činily vstupní náklady, tedy opravy," vysvětlila Jana Vltavská.

Starosta Milan Lomoz doplnil, že potřeba pořídit nový automobil vznikla už ve chvíli, kdy hasiči pomáhali s likvidací následků povodní. „Současné vozidlo už nevyhovuje. Hasiči se tehdy neměli kde převléct, neměli žádné zázemí a neměli ani prostor, který by sloužil k přivezení věcí. Navíc se teď věnují i malým hasičům, s nimiž jezdí na soutěže. Dosud je trápil problém, jak je všechny odvézt," popsal starosta.

Všichni přítomní zastupitelé souhlasně pokyvovali. Byli si totiž vědomi, že dobrovolní hasiči odvádí pro město i mládež velký kus práce a zaslouží za to ocenit.

Zajeté zásahové vozidlo koupí zřejmě ještě letos.

Hřiště pro děti

Zastupitelé však nenechali ve štychu ani děti, které navštěvují místní základní školu. Jelikož hřiště, které hojně využívají, ještě před letními prázdninami kontroloval technik a konstatoval, že je nevyhovující, nebezpečné a okamžitě na něj zakázal vstupovat, začalo město jednat. Protože radnice ví, že pohyb je pro žáky školou povinné důležitý, zahájila následnou opravu.

„Hřiště u základní školy funguje spoustu let a při jeho realizaci byl použitý umělý povrch z bývalého házenkářského hřiště. Ten už byl ale natolik vysloužilý, že jsme museli hřiště nechat opravit," pokračovala Jana Vltavská.

Bez ohledu na to, zda získají nebo nezískají dotaci od Středočeského kraje, se pustili do práce. Z krajského rozpočtu zažádali o finanční injekci ve výši 360 tisíc, kterou následně také získali. A protože akci zafinancovali z prostředků města, nechají si teď náklady proplatit zpětně. Proto potřebovali souhlas zastupitelů.

„Hřiště už je v tuto chvíli hotové a lze ho provozovat," dodala Jana Vltavská.

Přírodní herní prvky

Jeden a půl milionu. To je částka, která pomůže přeměnit dosavadní zastaralé hřiště u Mateřské školy v Březince na moderní přírodní. O evropské peníze požádali letos na jaře a nedávno se dozvěděli, že uspěli. V tuto chvíli mají již vybraného zhotovitele a jsou zhruba v polovině stavebních prací. Hotovo by mělo být do 15. října.

A s čím si děti budou moci hrát? Na zahradě vznikne několik zajímavých herních prvků. Kromě tradičního kolotoče, houpaček, prolézaček nebude chybět ani oblíbená trampolína. Kromě nich tu ale vznikne i takzvaná pocitová stezka, kterou tvoří různě poskládané kameny či tráva. Součástí jsou také vrbové domečky, které mohou sloužit ke schovávání.

Zajímavá však bude i kaskáda dřevěných korýtek a vodního kola. Až na ně pustí vodu, všechny prvky se následně rozpohybují. A kdo ze školáčků se ničeho nebojí, může si prolézt strachový tunel, tedy dlouhou rouru, která je obrostlá trávou.