Hustý tmavý dým linoucí se 
z komínů rodinných domů a nedýchatelno v ulicích rozčílilo Jakuba Vízka, obyvatele Bělé pod Bezdězem, natolik, že začal jednat na vlastní pěst. Nejdříve chtěl zásah a nápravu od bělské radnice. Potom se obrátil i na mladoboleslavský magistrát. Ale ani na jedné straně nepochodil!

První e-mail, který má Boleslavský deník k dispozici včetně následné odpovědi vedení města, adresoval starostce Jitce Tošovské a místostarostovi Lukáši Volemanovi. Píše v něm mimo jiné, že začala topná sezóna a Bělá se kvůli všudypřítomnému kouři začíná podobat regionu Ostravska.

„Hodlá s tím městský úřad něco udělat? Uvažovali 
jste o zvýšení daně z nemovitosti. Nemám s tím problém. Na oplátku majitelům ale zajistěte bezproblémové užívání jejich nemovitostí. Například, abych si mohl od října do května vyvětrat a neměl v domě vůni jako v kotelně," zlobil se v e-mailové korespondenci Jakub Vízek. Odkázal se také na příslušný paragraf v občanském zákoníku, který stanoví, že na pozemek souseda nesmí vnikat odpad, voda, kouř, hluk, případně zvířata.

Jitka Tošovská nespokojenému obyvateli sice odpověděla, nicméně Jakub Vízek její e-mail označil za nicneříkající.

I město trápí kouřící komíny!

„I nás trápí kouřící komíny. Do konce tohoto roku mají mít majitelé kotlů na tuhá paliva platné revize. Po novém roce se bude možné obrátit na mladoboleslavský odbor životního prostředí, konkrétně na oddělení, do jehož kompetence spadá ochrana ovzduší," vysvětlila starostka Bělé. Ač by město možná mělo vůli problém řešit, v současnosti nemůže majitelům nemovitostí nařídit, aby využívali ekologické zdroje vytápění, tedy zemní plyn, nebo elektrickou energii.

Od 1. ledna 2017 ale začne platit novela zákona o ochraně ovzduší. Podle Hany Kopalové, mluvčí mladoboleslavského magistrátu, pak budou provozovatelé kotlů povinni pustit pověřené osoby na kontrolu. Podmínkou, aby úředník zkontroloval kotelnu, je opakované podezření, že daná domácnost provozuje kotel v rozporu s povinnostmi stanovenými zákonem o ochraně ovzduší.

„Pokud má příslušný úřad podezření z porušování povinností, nejdříve provozovatele písemně upozorní. Poučí jej také o povinnostech spojených s provozem a důsledcích opakovaného podezření s tím, že poté by mohlo dojít k přímé kontrole kotle," upřesnila mluvčí magistrátu.

Kontrola kotelny

Při druhém důvodném podezření bude mít úředník oprávnění provést kontrolu. Při ní bude postupovat podle jasných pravidel daných kontrolním řádem a zákonem o ochraně ovzduší.

Za porušení budou samozřejmě hrozit sankce. „Zda vůbec a jak vysokou pokutu bude moci úředník udělit a jak bude prokazováno porušení zákona o ochraně ovzduší, v současné době nemohu sdělit," dodala Hana Kopalová.

Pokud však provozovatel kotle nebude mít v ruce platnou revizi, kterou prokáže, že jeho zařízení je v pořádku, dopouští se v takovém případě přestupku. Za něj mu podle zákona může pověřený úředník z obce s rozšířenou působnosti, zde tedy z Mladé Boleslavi, udělit pokutu až 20 tisíc. Jak to ale bude ve skutečnosti fungovat, na to si budeme muset ještě několik měsíců počkat.