V první etapě chce město podle sdělení starostky Bělé Daniely Pastorkové nechat zrekonstruovat třetinu náměstí, od kaštanové aleje k budově radnice. „Dojde zde k úpravě zeleně a také dvou komunikačních cest, které vedou do středu parku,“ přiblížila rozsah rekonstrukce starostka Bělé.

Město také počítá s tím, že se tam objeví několik zcela nových prvků. Například širší cesta vedoucí ve směru od radnice do středu parku se změní k nepoznání. Po rekonstrukci tam totiž už nebude jen prázdná cesta lemovaná květinami. „Zde necháme vybudovat fontánu, park necháme osadit lavičkami a odpadkovými koši,“ říká Pastorková.

Ve zrekonstruované části parku se ale podle bělské starostky objeví i pítko a dojde k úpravě prostorů kolem sochy Na stráž, která de facto tvoří dominantu parku.

Architektonický projekt zahrnuje také úpravu chodníků, ale i úpravu a vyznačení parkovacího stání. Dnes totiž způsob parkování není nijak vyznačený. Řidiči se nemusejí obávat, že by město po skončení rekonstrukce přistoupilo k vybírání poplatků za parkování.

Doslova by se dalo říct, že jde o kompletní rekultivaci náměstí. Rozměry náměstí se ale nijak dramaticky nezmění. Říká to místostarosta města Miroslav Schneider. „Dlážděné plochy zůstávají ve stejném objemu jako předtím. To samé se týká i zeleně,“ tvrdí bělský místostarosta.

S rekonstrukcí chce město začít už na konci letošního roku. Vše ale bude záležet na množství získaných peněz. Velká rekonstrukce přijde na čtyři desítky milionů korun. Část financí chce město investovat i ze svého, a to z fondu rezerv, které si město vytvořilo.