Jak uvedl tajemník úřadu Zdeněk Krenický, rada k tomuto kroku přistoupila, tak jako v jiných městech, tedy na základě stížností občanů a negativních zkušeností s tímto způsobem prodeje.

Připomeňme, že v poslední době se stejnou cestou vydala například Boseň, kde místním prodejci nabízeli zejména levnější energii, cedule se zákazem najdeme v Mnichově Hradišti a prodejci se svou činností neobstojí ani v Mladé Boleslavi, kde je strážníkům hlásí sami občané. Několik prohřešků už městská policie zaznamenala.

Jenže v Bělé tento zákaz někteří obyvatelé považovali za účelový. A není divu. Přestože na jedné straně vedení města podomní prodej zakázalo, na straně druhé veřejně reklamovalo (na webu města i ve zpravodaji) návštěvu jednoho z mobilních operátorů.

Lidé si však skutečnost nenechali pro sebe a upozornili na ni na sociální síti. „Podobnou „speciální" nabídkou oslovují stovky obcí i další operátoři a nejde o nic jiného, než o běžný podomní prodej za účelem navýšení zisku," kritizoval jeden z občanů.

Jak ale vysvětlil starosta Milan Lomoz, nešlo o reklamu, ale o upozornění a ochranu obyvatel. „Informaci od operátora jsme dostali krátce před tím, než vyhláška vešla v platnost. Řekli jsme jim, že mají na nabízení služby dva dny, pak že začne platit zákaz podomního prodeje," konstatoval starosta Bělé.

Podle místostarostky Jitky Tošovské měli obchodníci navíc jednat pouze s lidmi, s nimiž měli předem domluvenou schůzku.