Divadlo, divadelníci a kultura. To je život Petra Matouška, šéfa Městských kulturních zařízení v Bělé pod Bezdězem a principála Divadýlka na dlani.
Vlastně i díky němu vznikl divadelní festival „Tréglova Bělá”.

V listopadu poosmé v Bělé pod Bezdězem začal divadelní festival věnovaný místnímu rodákovi, herci Václavu Tréglovi.
V rámci festivalu se uskuteční křest knihy Ondřeje Suchého Takový byl Václav Trégl. „Na programu festivalu je v širokém rozpětí druhovém i žánrovém osm inscenací od sedmi souborů.

Ve dnech 4. až 26. listopadu se divákům v Bělé pod Bezdězem představí soubory Tate Iumni Praha, Divadýlko na dlani Mladá Boleslav, Tyl Bakov nad Jizerou, Ty-já-tr Praha, Tyl Kutná Hora, Divadlo tří a Geisslers Hofcomoedianten Kuks,” říká Petr Matoušek.

Tréglova Bělá není zajímavá jen tím, že se sejdou soubory nejen z mladoboleslavského regionu, ale i obsahově. „Vybíráme soubory a jednotlivé hry podle toho aby byly zajímavé a také komediální. Svou roli ale hraje i velikost našich prostor, ve kterých se Tréglova Bělá koná, ty jsou omezené” vysvětluje Petr Matoušek.

Divadelní festival začal o minulém víkendu, kdy se ve výstavním sále Městských kulturních zařízení , v sobotu 5. listopadu křtilo. „Přesně tak. Křtilo se první uvedení knihy Ondřeje Suchého o Václavu Tréglovi. Knížku představil sám autor v prostředí výstavy prezentující Tréglovu filmografii, ukázky ze Suchého knižní novinky a památky z pozůstalosti V. Trégla,” uvádí Petr Matoušek.

Zajímavý ovšem bude i závěr letošního festivalu, na který není tak trochu paradoxně připraveno divadelní představení, ale film. „Na závěr festivalu, dvacátého šestého listopadu, jsme připravili jako zpestření filmový dokument, který mapuje život jedné z největších osobností Osvobozeného divadla, Jiřího Voskovce, a to od chvíle, kdy se rozhodl opustit rodnou zemi a usadit se v Americe.

Mohlo by se zdát, že Voskovec s panem Tréglem nemá nic společného, ale opak je pravdou. „Václav Trégl s Jiřím Voskovcem hrál a tak jsme usoudili, že na závěr letošního festivalu to bude vhodné, pustit právě tento film,” dodává Petr Matoušek. Václav Trégl byl významný český herec.

Jednalo se o velmi výrazného herce, který za svůj život vytvořil velké množství menších či drobných filmových rolí, které uměl ztvárňovat velmi mistrovsky a značně osobitě.

A jestli Burianovi se říkalo král komiků, pak Václav Trégl byl ve své někdy až nepochopitelné skromnosti a pokoře korunním princem komiků. Ztvárnil také desítky postav v televizi, v rozhlase a ve filmu „Neznám nikoho, komu by v životě ublížil a taky neznám nikoho, kdo by ho neměl rád”, řekl o něm herec František Filipovský.