Ve svém repertoáru má tuto techniku Studio 33, kde ji provádí jeho majitelka Markéta Šímová.
 

Můžete na úvod baňkování představit?
Jde o tisíce let starou a velmi příjemnou techniku, která napomáhá odstraňování svalových křečí a ztuhlostí, bolesti hlavy, bolesti a zhoršení hybnosti kloubů a také stimuluje lymfatický systém. Působí hloubkově, tak jak to nedokáže žádná jiná masáž. Baňka nasaje kůži i s podkožím a rozproudí průtok krve, kterou čistí, rozšiřuje cévy zvýší teplotu na kůži a ve svalové tkáni.

Kam všude lze baňky přiložit?
Přikládají se při bolestech na záda, svaly, bederní, hrudní nebo krční páteř. Dále při bolestech kloubů, například ramene, loktů a kolenou. Lze je přikládat i při bolestivých menstruací nebo na záda těhotných maminek.

Existuje více druhů baněk?
Používají se skleněné a plastové. Já osobně kombinuji oba druhy. Skleněné baňky se přisají na kůži podtlakem vytvořeným shořením kyslíku pomocí ohně, a plastové odsátím vzduchu vakuovou pumpou. Rozlišuje se také dynamické baňkování, kdy se baňky po těle posunují jako při masáži, a baňkování, kdy nádobky zůstávají přisáté na jednom místě – to je případ již zmíněných kloubů.

Je potřeba klienta na baňkování nějak zvláštně připravit, například klasicky rozmasírovat?
Ne, pouze se natírá emulzí, aby bylo možné baňkami pohybovat a aby nehrozilo, že zahřátá baňka bude zahřátá až moc. Stejně jako po každé masáži i po baňkování vždy doporučuji, aby klient dodržoval zvýšený pitný režim. Dochází totiž k hloubkové detoxikaci organizmu. Také doporučuji klidový režim, žádný velký úklid, nošení tašek s nákupy nebo sport.

Napadá mě asi velmi obvyklá otázka. Zůstávají po baňkování vždycky stopy na kůži?
Ano, zůstávají. Nejsou ale způsobeny podlitinami, nýbrž lokálním prokrvením, Vždycky ale zmizí do týdne, nejpozději do čtrnácti dnů. Tyto prokrveniny člověka nijak neomezují, nejsou bolestivé. Pouze v létě, kdy se člověk svléká do plavek, by měl myslet na to, že se jim nevyhne.

Baňkování je formou masáže. Jak je tato procedura efektivní ve vztahu ke klasické masáži?
Ulevit od akutní bolesti dovede dřív. Vždycky ale zdůrazňuji, že nedokážu zázraky. Pokud se člověk 20 let zanedbával, čeká ho delší cesta. Jedno baňkování je ale zhruba šestkrát efektivnější než klasická masáž.

Pro koho tato procedura nebude vhodná?
Pro lidi s otevřenými a hnisavými ranami, trombózou, silnými křečovými žílami, aneurismem, onkologickým onemocněním a horečnatými stavy. Samozřejmě ale tuto proceduru může podstoupit člověk, který sice má křečové žíly na nohou, ale chce ulevit pouze zádům.

Kolik času zájemci o baňkování na vaši návštěvu potřebují?
Velmi záleží na tom, jaké je jejich přání. Zda chtějí nabaňkovat jen záda, klouby na rukou a nohou nebo celé tělo. A pak samozřejmě záleží také na tělesné konstituci. Na celé tělo by měli zájemci počítat se 40 - 60 minutami, při ošetření kloubů stačí zhruba 25 minut.