Nadšení a obavy, to jsou dvě základní emoce, které momentálně cloumají souborem Městského divadla v Mladé Boleslavi.

Dnes večer se na zdejší velké scéně uskuteční premiéra kultovní inscenace Balada pro banditu, jež je zároveň první premiérou letošní sezóny.

Jak prozradil režisér Petr Veselý, který se boleslavského pojetí ujal, nikdo si nedokáže představit, co všechno za tím je. „Takhle velkou divadelní inscenaci jsem ještě nikdy nedělal. Upřímně musím říci, že je to na hranici schopností a zkušeností nás všech," svěřil se upřímně Petr Veselý divákům pořadu Za oponou, kteří měli možnost „ochutnat" ukázky ze hry ještě před dnešní premiérou.

Zdejší publikum zná Petra Veselého už z inscenace Hostina dravců. Titulní roli ikonického příběhu původně z pera Ivana Olbrachta ztvární Petr Mikeska, jako Eržika se představí Nina Horáková.

Jak prozradil umělecký šéf boleslavského divadla Pavel Khek, ta inscenace je stará prakticky stejně jako hlavní hrdina, respektive jeho zdejší představitel, Petr Mikeska.

Jak se s rolí Nikoly Šuhaje popral, jaké to je, být nesmrtelný? Navíc režisér Petr Veselý v „pohádce" o koločavském loupežníkovi spatřuje paralelu s příběhem Ježíše Krista.

„Je to neuvěřitelně náročně, fyzicky, psychicky, prostě po všech stránkách, tělo mám jako jednu velkou podlitinu, a jestli to v pátek všichni zvládneme, tak potom padneme," líčí Petr Mikeska s trochou nadsázky, jak se cítí coby nesmrtelný zbojník.

Prozradil ale ještě jednu zajímavou informaci není to pro něj totiž první Nikola Šuhaj, kterého si zahraje.

„Před sedmnácti lety to byla moje první velká role v mosteckém divadle. Když mi ji na konkurzu režisér Zbyněk Srba nabídl, reagoval jsem slovy: to si nedělejte škodu, mně by stačilo něco menšího," s úsměvem vzpomíná na své začátky držitel letošní Thálie, který byl podle svých slov v té době hrozné ucho.

Boleslavská Balada pro Banditu ale bude od původního „provázkovského" pojetí hodně vzdálená, jak říká Petr Veselý, nebude to prý žádná „kotlíkárna".

Však je také autorem hudby Vladimír Nejedlý, který už se v Boleslavi se postaral o hudbu třeba k inscenacím Úplné zatmění, Hostina dravců, Smrt obchodního cestujícího nebo Osiřelý západ.

„On nám nic neodpustí, takže nejenže je Balada náročná na fyzické výkony, u toho všeho ještě musíme zpívat, a navíc by to mělo celé vypadat přirozeně," líčí Petr Mikeska.

Představitelka jeho milé Eržiky, nová posila zdejšího divadla Nina Horáková, si pěvecké party naopak pochvaluje.

Jak by také ne, když do Boleslavi přichází z Divadla Na Fidlovačce. „Jsem moc ráda za tuhle příležitost, a byť Petr Veselý tvrdí, že to není muzikál, ale hudební divadlo, z mého pohledu je to dokonale vyvážený poměr zpěvu a činohry," tvrdí Nina Horáková.

O tom, jak se Boleslavákům adaptace povedla, se diváci přesvědčí už dnes v 19 hodin. Jako návnadu snad už jen přijměte informaci, že všechno začíná monologem z Macbetha, ovšem ve svahilštině…