Hrušeň se stala jednou z dvanácti finalistů soutěže, které z 45 uchazečů vybrala porota. Klání, ve kterém bude hlasovat široká veřejnost, začne 17. června. Zájemci budou moci hlasovat na webových stránkách www.stromroku.cz. Na webu přibudou profily všech finalistů i podrobnosti k samotnému hlasování. „Letos nově bude moci veřejnost podpořit své favority v online hlasování. Anketa potrvá až do 25. září a vítěze oslavíme 3. října v Brně,“ uvedla koordinátorka Andrea Krůpová z Nadace Partnerství. Vítěz pak postoupí do ankety Evropský strom roku a dostane se mu také odborného ošetření.

Nominovaná Stará hrušeň je poslední zdravý strom z původní historické ovocné aleje mezi obcemi Zvířetice a Bítouchov. Neví se, jak je vlastně stará.
Iniciátoři nominace se pro ni rozhodli v první řadě proto, že byla posledním stromem z původní aleje. Dnes je ale na místě alej nová a Stará hrušeň je jejím symbolickým strážcem. I to byl důvod pro podání nominace.

„Alej v roce 2017 společně obyvatelé obou obcí obnovili a 11. listopadu vysadili přesně 111 nových ovocných stromů. Celá událost byla spojena s oslavou svátku svatého Martina,“ připomněl Petr Čáslavský z iniciativy Svatomartinská alej. V této tradici se nyní pokračuje. Na podzim místní sázejí, zjara potom kontrolují, jak sazenice vypadají a dosazují jiné za případně odumřelé kusy. „Lidé z obou vesnic se setkávají dvakrát ročně. V aleji je soubor mnoha ovocných odrůd,“ dodal Petr Čáslavský.

Tímto způsobem vznikla svatomartinská výzva pro další roky, která inspiruje k vysazování stromů. Kromě sázení lidé místo také zvelebují. „Letos na jaře na nejvyšším bodě aleje byla vybudována vyhlídka do krajiny. Při té příležitosti se občané obou vesnic dohodli, že Starou hrušku nominují na Strom roku,“ doplnila Čáslavský.

Dalším výrazným důvodem, který iniciátoři k nominaci měli, byla také skutečnost, že obnovení aleje bylo podpořeno právě Nadací Partnerství, která soutěž o Strom roku pořádá.